Biskota të lehta me çokollatë të bëra me kakao, gjalpë dhe çokollatë

10 persona | 35 minuta

Të shijshmet përgatiten shpejt dhe lehtë dhe shijojnë shumë. Biskotat me çokollatë shkojnë mirë me çaj, kafe ose qumësht.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Biskota të lehta me çokollatë të bëra me kakao
Biskota të lehta me çokollatë të bëra me kakao

10 persona | 35 minuta

Të shijshmet përgatiten shpejt dhe lehtë dhe shijojnë shumë. Biskotat me çokollatë shkojnë mirë me çaj, kafe ose qumësht.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 vezë
 • 150 g sheqer
 • 150 g çokollatë
 • 50 g gjalpë
 • 3 lugë kakao pluhur
 • 1 majë kripë
 • 200 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekjeje

Udhëzime

 1. Rrihni vezët me sheqerin.
 2. Shkrini çokollatën së bashku me gjalpin.
 3. Bashkoni masën e çokollatës dhe përzierjen e vezëve.
 4. Shtoni kakaon dhe kripën.
 5. Përzieni gradualisht miellin dhe pluhurin për pjekje.
 6. Nga Formoni brumin në toptha të vegjël dhe shtypeni të sheshtë.
 7. Formoni biskotat me çokollatë në një tepsi të veshur me letër furre dhe piqini në 180 °C për 15 minuta.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • mikser dore
 • tenxhere
 • tas perzierje