Biskota të lehta për Halloween me bajame dhe çokollatë

Biskota të lehta për Halloween me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 52 minuta

Mund t’i jepni biskotave të thjeshta me bajame një pamje të vërtetë të Halloween-it me krem çokollate dhe bajame të grira. Piqen shpejt dhe zbukurohen me çokollatë si rrjetë merimangash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të lehta për Halloween me bajame dhe çokollatë
Biskota të lehta për Halloween me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 52 minuta

Mund t’i jepni biskotave të thjeshta me bajame një pamje të vërtetë të Halloween-it me krem çokollate dhe bajame të grira. Piqen shpejt dhe zbukurohen me çokollatë si rrjetë merimangash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 200 g miell gruri
 • 70 g miell bajame
 • ½ lugë kripë
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 225 g gjalpë
 • 150 g sheqer
 • 1 vezë
 • 50 g çokollatë të zezë
 • thekon bajame, ose kungull fara
 • 1 lugë ekstrakt bajame, opsionale

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 175°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 3. Sitni miellin e grurit dhe e përzieni me miellin e bajameve, kripën dhe pluhurin për pjekje.
 4. Përdorni një mikser për të kremuar gjalpin.
 5. Sheqeri dhe gjalpi Shtoni vezën në gjalpë dhe përziejini tërësisht me mikser.
 6. Shtoni ekstraktin e bajames sipas dëshirës.
 7. Përbërësit e thatë i palosni në gjalpë.
 8. Trehini gjithçka në një brumë të butë.
 9. Përdorni brumë për të bërë biskota të vogla të rrumbullakëta 10- Forma me trashësi 12mm.
 10. I vendosim biskotat në tepsi të përgatitur.
 11. Pjekim biskotat për 10-12 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe i lëmë të ftohet plotësisht.
 12. Çokollatën e thyejmë në copa të vogla dhe shkrijeni në një banjë me ujë ose në mikrovalë.
 13. Vendoseni çokollatën e shkrirë në një qese ngjitëse dhe prisni një majë.
 14. Përhapeni çokollatën mbi biskotat e bajameve të ftohura në një model merimangash.
 15. Dekoroni biskotat e Halloween me bajame me theke ose fara kungulli.

Mielli i bajames mund të zëvendësohet me bajame të bluara.

Vegla

 • letër pergamene
 • letë pjekje
 • tas
 • pemë
 • qese vulosje
 • gërshërë
 • përzierëse dore