Biskota të lehta për Krishtlindje me sheqer dhe kanellë

Biskota të lehta për Krishtlindje me sheqer dhe kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ato janë bërë nga një pastë e thjeshtë dhe kanë shije veçanërisht të shijshme me kremin dhe spërkatjet shumëngjyrëshe gjatë sezonit të Adventit. Ju mund ta bëni sezonin e ftohtë të errët me këto biskota.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të lehta për Krishtlindje me sheqer dhe kanellë
Biskota të lehta për Krishtlindje me sheqer dhe kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ato janë bërë nga një pastë e thjeshtë dhe kanë shije veçanërisht të shijshme me kremin dhe spërkatjet shumëngjyrëshe gjatë sezonit të Adventit. Ju mund ta bëni sezonin e ftohtë të errët me këto biskota.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 300 g miell
 • 100 g sheqer
 • 200 g gjalpë
 • 1 vezë
 • 200 g sheqer pluhur
 • 3 lugë lëng limoni, ose ujë
 • spërkatje me sheqer, ose perla sheqeri, sipas shijes
 • kanellë, për të shije

Udhëzime

 1. Vendosni miellin, sheqerin, vezën dhe gjalpin e ftohtë në copa në një procesor ushqimi.
 2. Përpunoni gjithçka në një brumë.
 3. Formoni brumin në një top dhe mbështilleni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 20 minuta.
 4. Fleta e pjekjes Vishni me leter per pjekje.
 5. E shtrini brumin ne nje siperfaqe pune te lyer me miell ne nje trashesi 3 mm.
 6. Prisni forma te ndryshme Krishtlindjesh.
 7. Shperndani biskotat e prera ne tepsine e shtruar me pjekje letër.
 8. Në furrën e nxehur në 200 gradë për rreth 10 – 15 Piqini për disa minuta.
 9. Zbukuroni biskotat e pjekura të Krishtlindjeve sipas dëshirës, p.sh. lyeni me krem dhe spërkatni me spërkatje me sheqer.
 10. Ose përzieni kremin. me pak kanellë dhe e shpërndani sipër biskotave.
 11. Shërbejini biskotat e Krishtlindjeve me kafe ose çaj.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Rulë brumi
 • Film ngjitës
 • Letër tharëse
 • Furçë për biskota
 • Furçë kuzhine
 • Tasë