Biskota të lehta yje me sheqer pluhur për Krishtlindje

Biskota të lehta yje me sheqer pluhur për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këto në formën e yjeve janë gati menjëherë dhe gati për t’u shijuar. Shumë e thjeshtë, e thjeshtë dhe megjithatë e shijshme! Brumi i thërrmuar përzihet shpejt së bashku dhe, pas një kohe të shkurtër ftohjeje, përpunohet në shumë yje. Të spërkatura me sheqer pluhur, biskotat e Krishtlindjeve kanë shije të ëmbël dhe super krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të lehta yje me sheqer pluhur për Krishtlindje
Biskota të lehta yje me sheqer pluhur për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Këto në formën e yjeve janë gati menjëherë dhe gati për t’u shijuar. Shumë e thjeshtë, e thjeshtë dhe megjithatë e shijshme! Brumi i thërrmuar përzihet shpejt së bashku dhe, pas një kohe të shkurtër ftohjeje, përpunohet në shumë yje. Të spërkatura me sheqer pluhur, biskotat e Krishtlindjeve kanë shije të ëmbël dhe super krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g miell
 • 50 g sheqer pluhur
 • 100 g gjalpë, në copa
 • 1 e verdhë veze
 • 2-3 pika gjalpë shije vanilje
 • 20 g sheqer pluhur, për pluhurosje

Udhëzime

 1. Vendosni miellin, sheqerin pluhur, gjalpin në copa, të verdhën e vezës dhe gjalpin me aromë vanilje në një procesor ushqimi.
 2. Përpunoni gjithçka shpejt për të formuar një brumë të thërrmueshëm. për të pushuar në frigorifer për rreth 40 minuta
 3. Lardheni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 4. Përdorni prerëse me yje për t’i prerë.
 5. Vendosni biskotat në një tepsi të mbuluar me letër furre. biskota per rreth 10 minuta ne 180 grade.
 6. I heqim nga furra dhe i leme te ftohen.
 7. Pastaj pudrosim me sheqer pluhur dhe shijojme me kafe.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Rulë brumi
 • Film ngjitës
 • Fresëse për biskota
 • Tundesës sheqeri me pluhur