Biskota të lezetshme me renë dhe yje me krem dhe spërkatje

Biskota të lezetshme me renë dhe yje me krem dhe spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Këto biskota të shijshme me renë dhe yje bëhen në një kohë të shkurtër dhe nuk kërkojnë pothuajse asnjë përbërës. Brumi i thërrmuar përzihet shpejt në procesorin e ushqimit dhe pas 30 minutash kohë ftohjeje pritet në fërgesë. Kremrat me ngjyra dhe spërkatjet sjellin frymën e Krishtlindjes në tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të lezetshme me renë dhe yje me krem dhe spërkatje
Biskota të lezetshme me renë dhe yje me krem dhe spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 102 minuta

Këto biskota të shijshme me renë dhe yje bëhen në një kohë të shkurtër dhe nuk kërkojnë pothuajse asnjë përbërës. Brumi i thërrmuar përzihet shpejt në procesorin e ushqimit dhe pas 30 minutash kohë ftohjeje pritet në fërgesë. Kremrat me ngjyra dhe spërkatjet sjellin frymën e Krishtlindjes në tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g gjalpë, i zbutur
 • 500 g miell
 • 150 g sheqer
 • 1 f. sheqer vanilje
 • ½ fq. Pluhur pjekje
 • 2 vezë
 • 500 g sheqer pluhur
 • spërkatje me sheqer

Udhëzime

 1. Në një enë, bashkoni miellin dhe pluhurin për pjekje.
 2. Sitni masën e miellit në tasin e mikserit.
 3. Përzieni gjalpin e zbutur me vezët, sheqerin dhe sheqer vaniljen.
 4. Përzieni lehtë të gjitha përbërësit në një brumë të lëmuar.
 5. Mbështilleni brumin me film ushqimor dhe lëreni në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 6. Nxehni furrën në temperaturën 190 gradë në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 7. Rreshtoni një tepsi me letër furre.
 8. Spërkatni sipërfaqen e punës me miell.
 9. Vendosni brumin mbi të përafërsisht Hapeni në një trashësi 2-3 mm.
 10. Përdorni prerëset e drerit dhe yjeve për të prerë biskotat.
 11. Më pas vendosini biskotat në tepsine e pergatitur.
 12. Pjekim ne furren e parangrohur per rreth 10-15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 13. I leme biskotat te ftohen .
 14. Pergato nje krem me sheqer pluhur dhe uje.
 15. Ngjyrose kremin nese deshiron dhe i lyejme sipër biskotave.
 16. Spërkateni me spërkatje dhe lëreni të ziejë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • film ngjitës
 • pemë
 • prerëse për biskota
 • letër për pjekje
 • furçë ngjitëse