Biskota të Pashkëve me krem dhe spërkatje – Pjekje për Pashkë

Biskota të Pashkëve me krem dhe spërkatje - Pjekje për Pashkë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Këto biskota shumëngjyrëshe të Pashkëve bëhen shpejt dhe lehtë! Brumi i thërrmuar përbën bazën për biskotat e mrekullueshme të Pashkëve, të cilat mund t’i dekoroni me krem dhe spërkatni sipas dëshirës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të Pashkëve me krem dhe spërkatje - Pjekje për Pashkë
Biskota të Pashkëve me krem dhe spërkatje - Pjekje për Pashkë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Këto biskota shumëngjyrëshe të Pashkëve bëhen shpejt dhe lehtë! Brumi i thërrmuar përbën bazën për biskotat e mrekullueshme të Pashkëve, të cilat mund t’i dekoroni me krem dhe spërkatni sipas dëshirës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 100 g gjalpë, i zbutur
 • 70 g sheqer
 • 250 g miell
 • 1 vezë
 • 1 majë kripë

Krem

 • 120 g sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 2-3 lugë gjelle ujë
 • 20 g spërkatje me sheqer
 • ngjyrosje ushqimore, sipas shijes

Udhëzime

Brumi

 1. Përpunoni gjalpin e butë me sheqerin, pak kripë, vezën dhe miellin në një procesor ushqimi për të formuar një brumë.
 2. Grumbullojeni brumin shkurtimisht me duar.
 3. Mbulojeni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 4. Një Rreshtoni tepsinë me letër pjekjeje.
 5. Nxehni furrën në 175 °C.
 6. E shtrini brumin në një tavolinë të lyer me miell në një trashësi prej përafërsisht 5 mm.
 7. Prisni forma të ndryshme të Pashkëve.
 8. Vendosni biskotat e Pashkëve në tepsi.
 9. I pjekim në furrë për 15 deri në 20 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 10. Lërini biskotat të ftohen.

Frosting

 1. Përzieni sheqerin pluhur me lëngun e limonit dhe ujin derisa smooth.
 2. Ngjyrosni me ngjyrosje ushqimore sipas deshires.
 3. Luqini biskotat e Pashkeve me kremin.
 4. Me Dekorojini sperkatet me sheqer sipas deshires.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • rul
 • forma të pashkëve
 • furçë kuzhine
 • tas