Biskota të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Biskota të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 72 minuta

Ato me krem të ëmbël dhe spërkatje shumëngjyrëshe jo vetëm që duken të shkëlqyera, por gjithashtu kanë shije të shijshme dhe i përkasin një pjate biskotash në kohën e Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje
Biskota të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 72 minuta

Ato me krem të ëmbël dhe spërkatje shumëngjyrëshe jo vetëm që duken të shkëlqyera, por gjithashtu kanë shije të shijshme dhe i përkasin një pjate biskotash në kohën e Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 110g gjalpë i ftohtë
 • 30g sheqer
 • 1 e verdhë veze
 • 1 majë kripë
 • 125g miell
 • 25g bajame
 • 1 lugë çaji lëvore portokalli
 • ekstrakt vanilje
 • 100g sheqer pluhur
 • ngjyrosje ushqimore jeshile
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • stika sheqeri, jeshile, e kuqe, e verdhë

Udhëzime

 1. Grumbulloni gjalpin, sheqerin, të verdhën e vezës, pak kripë, miellin, bajamet, lëvozhgën e portokallit dhe ekstraktin e vaniljes në një pastë.
 2. Përdorni duart për të formuar brumin në një top me pak miell dhe shtypni atë të sheshtë .
 3. Grumbullojeni brumin për rreth 30 minuta Vendoseni në frigorifer.
 4. Rrotulloni brumin hollë në një sipërfaqe të lyer me miell midis dy pjesëve të filmit ngjitës.
 5. Përdorni prerëset e pemës së Krishtlindjes për të prerë biskotat.
 6. Pjeqini biskotat ne 180 grade per rreth 12 minuta.
 7. Lërini biskotat të ftohen.
 8. Një Përzieni kremin me sheqer pluhur dhe lëng limoni.
 9. Ngjyrosni me ngjyrues ushqimor jeshil nëse dëshironi.
 10. Lëngojeni biskotat me kremin dhe dekorojme me sperkatje dhe shkopinj sheqeri.

Biskotat do të ruhen deri në 2 javë në një tepsi.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • pemë
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine