Biskota të shijshme gjysmëhënës vanilje me bajame dhe sheqer pluhur

Biskota të shijshme gjysmëhënës vanilje me bajame dhe sheqer pluhur

Këto tradicionale në formë gjysmëhëne janë të domosdoshme në sezonin e Ardhjes. Këto gjysmëhënës vanilje të lehtë për t’u përgatitur kanë shije fantastike me sheqer pluhur vanilje.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 13 vota

Përbërësit

Brumë

 • 250 g miell
 • 100 g bajame të bluara
 • 80 g sheqer pluhur
 • 1 fasule vanilje
 • 1 majë kripë
 • 180 g gjalpë, i ftohtë

Mbushje

 • 2 fq. sheqer vanilje
 • 40 g sheqer pluhur

nbsp;

Udhëzimet

 1. Përzieni miellin me bajame, sheqer pluhur dhe kripë në një tas.
 2. Prisni kofshën e vaniljes për së gjati dhe hiqni tulin.
 3. Përzieni gjalpin në copa me kripën dhe tulin e vaniljes.
 4. Shtoni bajamet- përzierjen e miellit dhe përziejeni deri sa të jetë homogjene Ziejeni brumin.
 5. Mbulojeni brumin në letër dhe ftojeni për të paktën 30 minuta.
 6. Nxeheni furrën në 180 gradë.
 7. Ndajeni brumin në 3-4 pjesë dhe formoni brumin e ftohur. brioshët e vegjël.
 8. Bëjeni brumin në formë roleje dhe priteni në copa të barabarta.
 9. Më pas formësoni briosh.
 10. Vendosni brioshët në tepsi dhe piqini për rreth 8-10 minuta.
 11. Përziejini sheqer pluhur me sheqer vanilje ne nje tas te vogel.
 12. Pas pjekjes hedhim gjysmen e vaniljes ne sheqer pluhur dhe i leme te ftohen ne nje raft teli.

Utils

 • Tasi
 • Përzierëse dore me grep brumi

Këshilla

Për një notë të shijshme, fëstëkët mund të shtohen në brumë (50 g bajame dhe 50 g fëstëkë). Gjysmëhënat e vaniljes mund të mbulohen me glazurë të bardhë në vend të majës klasike të sheqerit pluhur. Gjysmëhënat e vaniljes mbahen mirë në një kanaçe metalike!

Video

Recetat e fundit