Biskota të shijshme Krishtlindjesh me krem dhe fondant

Biskota të shijshme Krishtlindjesh me krem dhe fondant

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Sezoni i Ardhjes është perfekt për pjekje! Santa Claus i lezetshëm i bërë nga një brumë i thjeshtë, i bërë me prerëse zemre dhe i zbukuruar me fondant dhe krem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të shijshme Krishtlindjesh me krem dhe fondant
Biskota të shijshme Krishtlindjesh me krem dhe fondant

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Sezoni i Ardhjes është perfekt për pjekje! Santa Claus i lezetshëm i bërë nga një brumë i thjeshtë, i bërë me prerëse zemre dhe i zbukuruar me fondant dhe krem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g gjalpë i zbutur
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 e verdhë veze
 • 4 pika aromë gjalpë-vanilje
 • 300 g miell

Për dekorim

 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 e bardhë veze
 • 1-2 pika
 • Lëng limoni
 • 20 g fondant, i kuq
 • Shkop sheqeri, i zi
 • Shkop sheqeri, i kuq
 • 1 lugë kokosi i grirë

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Vendosni në një enë qelqi gjalpin, sheqerin pluhur, të verdhën e vezës dhe aromën e gjalpë-vaniljes.
 2. Sitni miellin dhe gatuajeni gjithçka në një brumë të butë.
 3. Mbuloni brumin me film ngjitës dhe vendoseni në në frigorifer për rreth 30 minuta .
 4. Lardheni brumin dhe priteni me një prestar në formë zemre.
 5. I vendosim biskotat në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 6. Pjekim biskotat e Krishtlindjeve në furrë për 10- 12 minuta në 180 gradë.
 7. Lërini biskotat të ftohen.

Për të dekoruar

 1. Përzieni pluhurin e sheqerit me të bardhën e vezës dhe lëngun e limonit për të formuar kremin.
 2. Ngjyrosni mjekrën e bardhë të Babadimrit dhe buzën e kapelës së tij.
 3. Mjekra mund te zbukurohet me kokos te grire nese deshironi.
 4. Rrokullisni holle fondanten e kuqe dhe pritni nje forme kapele.
 5. E kuqja Vendosni kapelen ne koken e Babagjyshit.
 6. Luqini nje pompom kapele me kremin .
 7. Zbukuroni sytë dhe hundën me shkopinj kremi. Lëreni kremin të zihet dhe vendosini biskotat e Krishtlindjeve në një kavanoz për biskota.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • sitë mielli
 • prerëse biskotash
 • lugë përzierje
 • furçë kuzhine
 • furça të vogla
 • pellë