Biskota të shijshme për Krishtlindje me yje kanelle dhe bajame

Biskota të shijshme për Krishtlindje me yje kanelle dhe bajame

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Të buta dhe të shijshme, këto janë bërë nga një brumë bajamesh me proteina. Yjet e kanellës janë kaq të shijshme dhe nuk duhet të mungojnë gjatë Adventit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të shijshme për Krishtlindje me yje kanelle dhe bajame
Biskota të shijshme për Krishtlindje me yje kanelle dhe bajame

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Të buta dhe të shijshme, këto janë bërë nga një brumë bajamesh me proteina. Yjet e kanellës janë kaq të shijshme dhe nuk duhet të mungojnë gjatë Adventit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 të bardha veze
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 200 g sheqer pluhur
 • 300 g bajame të bluara
 • 1 fq. sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji kanellë

Udhëzime

 1. Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë.
 2. Përzieni lëngun e limonit dhe sheqerin pluhur.
 3. Nxirrni rreth 5-6 lugë gjelle nga e bardha e vezës, hidheni në një enë dhe ftoheni.
 4. Shtoni bluarjen bajamet, sheqer vaniljen dhe kanellën deri tek e bardha e vezës së mbetur.
 5. Përziejini gjithçka derisa të përftoni një brumë të butë.
 6. E vendosim brumin në frigorifer për 90 minuta.
 7. Spërfaqen e punës e spërkasim me pak sheqer pluhur dhe hapim brumë.
 8. Përdorni një prestar me yje për të prerë yjet.
 9. Nëse ngjitet shumë, presa mund të zhytet në sheqer pluhur.
 10. Vendosni yjet e kanellës në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 11. Merrni të rezervuarin Përzierja me të bardhën e vezëve nxirret nga frigoriferi dhe përhapet mbi yje.
 12. Pjekim biskotat e Krishtlindjeve yjet e kanellës për rreth 15 minuta në 170°C .

Në varësi të trashësisë së biskotave të Krishtlindjeve, do të ketë rreth 30 yje kanelle.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine