Biskota të shijshme të Krishtlindjeve sy engjëlli me reçel

Biskota të shijshme të Krishtlindjeve sy engjëlli me reçel

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sytë e engjëjve me vanilje dhe reçel janë klasikët dhe nuk duhet të mungojnë në Krishtlindje. Forma tradicionale e rrumbullakosur dhe një kukull reçeli sjellin një vlerë të veçantë njohjeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të shijshme të Krishtlindjeve sy engjëlli me reçel
Biskota të shijshme të Krishtlindjeve sy engjëlli me reçel

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Sytë e engjëjve me vanilje dhe reçel janë klasikët dhe nuk duhet të mungojnë në Krishtlindje. Forma tradicionale e rrumbullakosur dhe një kukull reçeli sjellin një vlerë të veçantë njohjeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g gjalpë i ftohtë
 • 70 g sheqer pluhur
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 1 majë kripë
 • 2 të verdha veze
 • 240 g miell
 • Lëkurë limoni, e grirë në rende
 • 150 g reçel

Udhëzime

 1. Zryejmë gjalpin në copa së bashku me sheqerin pluhur, sheqer vaniljen, lëkurën e limonit, të verdhat e vezëve, pak kripë dhe miell për të formuar një brumë të lëmuar.
 2. Zryejeni brumin një herë me duar dhe lëreni të ftohet për të paktën 1 orë.
 3. Preni brumin në 5 Pritini copat dhe i jepni formë në 5 role.
 4. Të 3 rolet i mbështillni sërish në letër dhe ruajini në një vend të freskët ndërsa të tjerët janë duke u përdorur.
 5. Pretoni rolet në copa të vogla. .
 6. Shtypini këto copa brumi të sheshta.
 7. Me anë të një lajthie ose bëni një pus në mes të secilës biskotë me një lugë të vogël.
 8. I vendosim biskotat në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. Hidhni reçelin në një qese tubash dhe e përdorni për të mbushur zgavrën e biskotave të Krishtlindjeve.
 10. Pjekim sytë e engjëllit në furrë të parangrohur në 180 Piqini për rreth 12-15 minuta.
 11. Serbejini biskotat me kafe ose çaj.

Për mbushje mund të përdoret çdo reçel, për shembull reçel me mjedër, reçel rrush pa fara ose kokrra të egra. Një qese tubacioni mund të përdoret për të mbushur bllokimin.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • rul
 • thikë
 • lugë çaji
 • qese tubash