Biskota të shijshme të Santa Claus me krem dhe fondant

Biskota të shijshme të Santa Claus me krem dhe fondant

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Biskotat me gjalpë janë biskotat klasike të Krishtlindjeve. Babadimri ka shije të shijshme dhe është perfekt për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të shijshme të Santa Claus me krem dhe fondant
Biskota të shijshme të Santa Claus me krem dhe fondant

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Biskotat me gjalpë janë biskotat klasike të Krishtlindjeve. Babadimri ka shije të shijshme dhe është perfekt për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • Brumë
 • 200 gr gjalpë i butë
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 1 e verdhë veze
 • 4 pika aromë gjalpë-vanilje
 • 300 gr miell për zbukurim
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 1 e bardhë veze
 • 1-2 pika
 • Lëng limoni
 • Ngjyrosje ushqimore, e kuqe
 • 10 gr fondant, e zezë
 • Shkop sheqeri, e kuqe, e zezë
 • Arrë kokosi me bar, sipas dëshirës
 • Spërkatje me sheqer, sipas shijes

Udhëzime

 1. Përgatitni brumin
 2. Vendosni në një enë qelqi gjalpin, sheqerin pluhur, të verdhën e vezës dhe aromën e gjalpë-vaniljes.
 3. Sitni miellin dhe gatuajeni gjithçka në brumë.
 4. Mbuloni brumin me film ngjitës dhe vendoseni në frigorifer për përafërsisht 30 minuta
 5. Ngrohni furrën në 170°C (350°F) për furrën me ventilator.
 6. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 7. Lardheni brumin dhe priteni duke përdorur prerëset e Santa Claus .
 8. Kalucet vendosim ne peten e pergatitur.
 9. Biskotat e Krishtlindjeve 12-15 Piqini ne furre me 170 grade.
 10. I lini biskotat te ftohen.
 11. Për të dekoruar
 12. Përzieni sheqerin pluhur me të bardhën e vezës dhe lëngun e limonit tek kremi i bardhë dhe i kuq.
 13. Zbukuroni biskotat e Santa Claus me kremin sipas dëshirës dhe lërini të qëndrojnë.
 14. Bëjini çizmet e Babadimrit nga fondanta e zezë.
 15. Zbukuroni fytyrën e Babadimrit me shkopinj sheqeri dhe lërini të thahen.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • sitë mielli
 • prerëse biskotash
 • lugë përzierje
 • furçë kuzhine
 • pemë