Biskota të shpejta të Krishtlindjeve me yje kanelle dhe spërkatje me sheqer

Biskota të shpejta të Krishtlindjeve me yje kanelle dhe spërkatje me sheqer

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kush mund t’i rezistojë një pjate biskotash me yje të ëmbël kanelle? Periudha para Krishtlindjes pa yjet e Krishtlindjeve nuk është e mundur. Ato krokante ju ftojnë në një pushim komod kafeje me aromën e tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të shpejta të Krishtlindjeve me yje kanelle dhe spërkatje me sheqer
Biskota të shpejta të Krishtlindjeve me yje kanelle dhe spërkatje me sheqer

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kush mund t’i rezistojë një pjate biskotash me yje të ëmbël kanelle? Periudha para Krishtlindjes pa yjet e Krishtlindjeve nuk është e mundur. Ato krokante ju ftojnë në një pushim komod kafeje me aromën e tyre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

Brumë

 • 400 g miell
 • 100 g salcë kosi
 • 200 g sheqer
 • 125 g gjalpë
 • 1 pako pluhur pjekjeje
 • 1 pako sheqer vanilje
 • kanellë, sipas shijes

Dekoroni

 • 400 g sheqer pluhur
 • 1 lugë çaji kanellë
 • Sugar sprinkles, sipas shijes

Udhëzime

 1. Vendosni miellin, pluhurin për pjekje dhe sheqer vaniljen në enën e përzierjes.
 2. Shtoni sheqerin, salcën e thartë dhe gjalpin.
 3. Të gjitha i përzieni mirë, shtoni pak kanellë.
 4. Grumbulloni brumin me duar.
 5. Paketoni brumin në një film ngjitës dhe ftohni për 30 minuta.
 6. Lëreni brumin në një sipërfaqe të lyer me miell.
 7. Prisni prerëset e biskotave me yje, përdorni grumbuj të ndryshëm motivesh.
 8. Preni yje të vegjël dhe më vonë vendosini sipër yje te medhenj.
 9. Vendosni yjet e vegjel ne te medhenj sipas deshires.
 10. Vendosni yjet e kanelles ne nje tepsi te shtruar me leter furre.
 11. Pjekim ne 180 grade per rreth 15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 12. Pjekim kremin nga sheqerin pluhur, ujin dhe kanellen.
 13. Shkëlqeni yjet e kanellës me kremin dhe spërkatini me spërkatje sheqeri.
 14. Biskota të Krishtlindjeve për çaj ose shijoni kafe.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Rulë brumi
 • Film ngjitës
 • Presë biskotash
 • Letër parch
 • Bowl
 • Furçë kuzhine