Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull, xhenxhefil dhe gjalpë kikiriku

Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull

mit janë biskota të shëndetshme dhe mjaft të lehta për t’u përgatitur. Kanella, kardamom dhe xhenxhefil i japin pastës një notë pikante dhe aromatike. Biskotat me tërshërë janë perfekte si një rostiçeri e shëndetshme midis vakteve.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 70g tërshërë të mbështjellë
 • 1 lugë gjelle farë liri të bluar
 • ½ lugë gjelle kanellë të bluar
 • 1 majë kardamom të bluar
 • 1 majë xhenxhefil të bluar
 • 1 majë kripë
 • 220 gr pure kungull, e bërë nga kungulli i pjekur
 • 2 lugë gjelle gjalpë kikiriku
 • 1 lugë gjelle mjaltë, ose shurup panje ose melasë
 • 1 lugë gjelle fara kungulli

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në 180 gradë.
 2. Në një tas të madh bashkoni tërshërën, farat e lirit, kripën dhe erëzat.
 3. Me mikser dore bashkoni purenë e kungullit, gjalpin e kikirikut dhe shurupin.
 4. Në Përzieni tas së bashku.
 5. Shtoni farat e kungullit, sipas dëshirës.
 6. Hojeni brumin me lugë në pjesë në një tepsi të veshur me letër furre.
 7. Percionet e brumit i jepni formë biskota.
 8. Pjekim biskotat me tërshërë për 10-12 minuta në 180 gradë.

Utils

 • tas
 • mikser dore
 • takëm

Këshilla

Masës së tërshërës mund t’i shtohen edhe arra ose copëza çokollate.

Recetat e fundit