Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull, xhenxhefil dhe gjalpë kikiriku

Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

mit janë biskota të shëndetshme dhe mjaft të lehta për t’u përgatitur. Kanella, kardamom dhe xhenxhefil i japin pastës një notë pikante dhe aromatike. Biskotat me tërshërë janë perfekte si një rostiçeri e shëndetshme midis vakteve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull
Biskota të thjeshta me tërshërë me kungull

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

mit janë biskota të shëndetshme dhe mjaft të lehta për t’u përgatitur. Kanella, kardamom dhe xhenxhefil i japin pastës një notë pikante dhe aromatike. Biskotat me tërshërë janë perfekte si një rostiçeri e shëndetshme midis vakteve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 70g tërshërë të mbështjellë
 • 1 lugë gjelle farë liri të bluar
 • ½ lugë gjelle kanellë të bluar
 • 1 majë kardamom të bluar
 • 1 majë xhenxhefil të bluar
 • 1 majë kripë
 • 220 gr pure kungull, e bërë nga kungulli i pjekur
 • 2 lugë gjelle gjalpë kikiriku
 • 1 lugë gjelle mjaltë, ose shurup panje ose melasë
 • 1 lugë gjelle fara kungulli

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 gradë.
 2. Në një tas të madh bashkoni tërshërën, farat e lirit, kripën dhe erëzat.
 3. Me mikser dore bashkoni purenë e kungullit, gjalpin e kikirikut dhe shurupin.
 4. Në Përzieni tas së bashku.
 5. Shtoni farat e kungullit, sipas dëshirës.
 6. Hojeni brumin me lugë në pjesë në një tepsi të veshur me letër furre.
 7. Percionet e brumit i jepni formë biskota.
 8. Pjekim biskotat me tërshërë për 10-12 minuta në 180 gradë.

Masës së tërshërës mund t’i shtohen edhe arra ose copëza çokollate.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • takëm