Biskota të thjeshta Spitzbuben me reçel dhe sheqer pluhur

Biskota të thjeshta Spitzbuben me reçel dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 52 minuta

Të ëmbla me fruta, të njohura edhe me emrin, janë klasikët e njohur në mesin e biskotave. Biskotat e Krishtlindjeve të mbushura me reçel që shijojnë mrekullisht të butë dhe thjesht krijojnë varësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të thjeshta Spitzbuben me reçel dhe sheqer pluhur
Biskota të thjeshta Spitzbuben me reçel dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 52 minuta

Të ëmbla me fruta, të njohura edhe me emrin, janë klasikët e njohur në mesin e biskotave. Biskotat e Krishtlindjeve të mbushura me reçel që shijojnë mrekullisht të butë dhe thjesht krijojnë varësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 225 g gjalpë i zbutur
 • 125 g sheqer
 • 1 vezë
 • 375 g miell
 • 150 g reçel
 • sheqer pluhur, sipas shijes

Udhëzime

 1. Për petën me kore të shkurtra, përzieni gjalpin me sheqerin derisa të zbutet dhe përzieni me vezën.
 2. Shtoni miellin dhe gatuajeni brumin mirë me duar. të paktën 30 minuta.
 3. Lëreni brumin në një trashësi prej 5 mm dhe prisni biskotat Spitzbuben me 2 ose 3 prerëse të ndryshme.
 4. I pjekim biskotat për rreth 12 minuta në 180 gradë derisa të marrin ngjyrë të artë dhe i lëmë të ftohen.
 5. Mbërtheni reçelin në njërën anë të biskotave Spitzbuben dhe përhapni reçelin në një biskotë tjetër që ka një vrimë/model në mes.
 6. Biskotat Spitzbuben mund të lyhen me sheqer pluhur sipas dëshirës.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore me grep për brumin
 • Film ngjitës
 • Rulë brumi
 • Frestar skamp
 • letër parch