Biskota vjeshte me rërë me bajame, sheqer vanilje dhe kanellë

Biskota vjeshte me rërë me bajame

Biskotat e vjeshtës me motive të ndryshme kafshësh, gjethe dhe lisa thjesht duken mjaft të mira për t’u ngrënë. Ata kanë shije ranore dhe kanë një shije të shkëlqyer bajameje.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 100 g bajame të bluara
 • 120 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 vezë
 • 120 g gjalpë, i ftohtë
 • 250 g miell
 • ½ f. Pluhur pjekje
 • 1 Majë kripë
 • ½ lugë e vogël kanellë

Udhëzimet

 1. Përzieni vezën, copat e gjalpit, bajamet, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes derisa të bëhet krem.
 2. Shtoni miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe kanellën.
 3. Qeni gjithçka në një brumë të njëtrajtshëm.
 4. Kryejeni brumin me duar dhe e japim formën në një top.
 5. E vendosim brumin në frigorifer për të paktën 1 orë.
 6. E shtrijmë brumin hollë në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 7. Përdorni prerëse Herbst për të prerë biskotat.
 8. Vendosni biskotat Herbst ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje.
 9. Biskotat I pjekim ne 160°C per rreth 10-12 minuta.
 10. Pudrosini biskotat me sheqer pluhur nese deshironi.

Utils

 • përzierëse dore
 • prerëse vjeshte
 • rulë

Recetat e fundit