Biskota waffle me erëz me xhenxhefil dhe bajame

Biskota waffle me erëz me xhenxhefil dhe bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Biskotat me waffle janë tepër të shijshme. Dikush mund të shijojë biskotat waffle për Krishtlindje, ditëlindje ose kafe pasdite. Ata kanë shije krokante dhe me erëz me kek me xhenxhefil janë biskota perfekte për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota waffle me erëz me xhenxhefil dhe bajame
Biskota waffle me erëz me xhenxhefil dhe bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Biskotat me waffle janë tepër të shijshme. Dikush mund të shijojë biskotat waffle për Krishtlindje, ditëlindje ose kafe pasdite. Ata kanë shije krokante dhe me erëz me kek me xhenxhefil janë biskota perfekte për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g miell
 • 50 g gjalpë, i zbutur
 • 10 g bajame të bluara
 • 1 vezë
 • 50 g sheqer kaf
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • ½ lugë erëz me xhenxhefil
 • sheqer pluhur, ose kuverturë për të dekoruar

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin, vezën, sheqerin dhe sheqer vaniljen.
 2. Shtoni miellin, pluhurin për pjekje, bajamet dhe erën e xhenxhefilit dhe gatuajeni gjithçka në një brumë. Pemën për 30 minuta vendoseni në ngrirje.
 3. Prejeni rrotullën e brumit në copa të vogla.
 4. Ngrohni hekurin dhe lyejeni me pak vaj.
 5. Vendosni copat e brumit në hekur dhe piqini për rreth 2 minuta për të formuar biskotat waffle.
 6. Lërini biskotat me vaffle të ftohen në një rrjetë.

Mund t’i personalizoni biskotat e vafleve. Ata gjithmonë kanë shije të ndryshme dhe super të shijshme me kanellë, vanilje, erëza me xhenxhefil, arra ose në brumë.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • wafflebërës