Bisque – Supë kremoze me ushqim deti me qiqra dhe selino

Bisque - Supë kremoze me ushqim deti me qiqra dhe selino

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Bisque është një pjatë franceze e bërë me mish gaforre dhe karkaleca. Meze ka shije shumë delikate dhe aromë të këndshme. Në këtë recetë shtohet paste domate dhe verë e bardhë. Kjo i jep kësaj supe të shijshme një notë frutash dhe të përzemërt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bisque - Supë kremoze me ushqim deti me qiqra dhe selino
Bisque - Supë kremoze me ushqim deti me qiqra dhe selino

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Bisque është një pjatë franceze e bërë me mish gaforre dhe karkaleca. Meze ka shije shumë delikate dhe aromë të këndshme. Në këtë recetë shtohet paste domate dhe verë e bardhë. Kjo i jep kësaj supe të shijshme një notë frutash dhe të përzemërt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim | Menu: Gatime me peshk, Supa | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 3-5 kërcell qiqra
 • 1 kërcell selino
 • 3 lugë gjelle gjalpë
 • 3 lugë miell gruri
 • 600ml qumësht
 • ½ lugë gjelle piper i zi
 • 1 lugë gjelle pastë domate
 • 240ml krem për rrahje
 • 230g mish gaforre
 • 230 gr karkaleca deti
 • 2 lugë verë e bardhë
 • majdanoz, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni qiqrat dhe selinon.
 2. Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar-të ulët.
 3. Skuqni qepën dhe selinon duke i trazuar herë pas here derisa perimet të zbuten.
 4. Shtoni miellin duke i trazuar mirë dhe vazhdoni gatimin për disa minuta.
 5. Ngrohni qumështin në një tenxhere tjetër në zjarr mesatar-të lartë.
 6. Më pas hidhni ngadalë mbi perimet e pjekura duke i trazuar vazhdimisht.
 7. Vazhdoni zierjen derisa masa të trashet duke e përzier herë pas here.
 8. Sezina me piper te zi, shtoni paste domate dhe ajken.
 9. Hiqeni nga zjarri dhe e beni pure ne blender derisa te behet nje mase e njetrajtshme.
 10. Prisni mishin e gaforres ne copa te vogla.
 11. Supes kremoze i shtoni karkalecat, mishin e gaforres dhe veren e bardhe.
 12. E leme te zieje dhe e largojme nga zjarri
 13. Supe me fruta deti, kur e servirim zbukuro me majdanoz dhe shijojeni me baguette.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • përzierëse qëndrimi