Bollgur i pjekur me një shije të shkëlqyeshme brownie me çokollatë

Bollgur i pjekur me një shije të shkëlqyeshme brownie me çokollatë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një shije e pasur, copëza çokollate të shkrirë dhe një strukturë kremoze. Edhe ata që nuk e pëlqejnë tërshërën do ta pëlqejnë tërshërën në këtë ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bollgur i pjekur me një shije të shkëlqyeshme brownie me çokollatë
Bollgur i pjekur me një shije të shkëlqyeshme brownie me çokollatë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një shije e pasur, copëza çokollate të shkrirë dhe një strukturë kremoze. Edhe ata që nuk e pëlqejnë tërshërën do ta pëlqejnë tërshërën në këtë ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 banane
 • 40 g tërshërë të mbështjellë
 • 2 vezë
 • 1 lugë kakao pluhur
 • 1 lugë lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 40 g çokollatë të zezë
 • arra, sipas shijes, sipas dëshirës
 • Borronicat e thata, ose sulltana, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Nxehim furrën në 175°C.
 2. Lyejmë një tepsi të thellë me gjalpë.
 3. Qojmë dhe presim përafërsisht bananen.
 4. Në blender rrihni frutat me tërshërën e mbështjellë, vezët, kakaon, pluhurin për pjekje, kripë dhe sheqer derisa të jetë e qetë.
 5. Shtoni arra dhe fruta të thata, sipas dëshirës.
 6. Përzierjen e derdhni në enë për pjekje.
 7. Çokollatën e thyeni në copa dhe e shtypni lehtë në masën e tërshërës.
 8. E pjekim ëmbëlsirën e tërshërës për përafërsisht 20-25 minuta dhe më pas shërbejeni.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Blender