Bollgur i pjekur – Mëngjesi i nxehtë me tërshërë dhe manaferra

Bollgur i pjekur - Mëngjesi i nxehtë me tërshërë dhe manaferra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo tavë e ngrohtë me tërshërë me arra, banane dhe mjedra është një mënyrë perfekte për të nisur ditën. Thekonet e tërshërës së pjekur i japin trupit shumë energji dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Me manaferrat tortë dhe arra krokante, pjekja e pjekur është një mëngjes ose meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bollgur i pjekur - Mëngjesi i nxehtë me tërshërë dhe manaferra
Bollgur i pjekur - Mëngjesi i nxehtë me tërshërë dhe manaferra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo tavë e ngrohtë me tërshërë me arra, banane dhe mjedra është një mënyrë perfekte për të nisur ditën. Thekonet e tërshërës së pjekur i japin trupit shumë energji dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Me manaferrat tortë dhe arra krokante, pjekja e pjekur është një mëngjes ose meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Vegjetarian, mëngjes, qull | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 180g tërshërë të mbështjellë, të butë
 • 90g arra të copëtuara, arra dhe shqeme
 • 10g fara liri, të bluara
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 lugë kanellë
 • 1 vezë
 • 30g gjalpë, i shkrirë
 • 60g mjaltë
 • 480 ml qumësht tërshërë
 • 1 banane, e pjekur, e prerë në feta
 • 130 g mjedra, të ngrira

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190 gradë Konvencionale.
 2. Lyrosni një tavë me yndyrë.
 3. Vendosni tërshërën e mbështjellë në një tas me arrat.
 4. Shtoni farat e lirit, pluhurin për pjekje dhe kanellën.
 5. Banane të prera në feta me pak e mjedrave Vendosni fundin e tavës.
 6. Sipër hidhni përzierjen e tërshërës me arrat.
 7. Rrihni një vezë në një enë.
 8. Përzieni mjaltin dhe përzieni qumështin e tërshërës.
 9. Shtoni 1 lugë gjelle. gjalpin e shkrirë.
 10. Hidhni masën e qumështit Hidhni tërshërën.
 11. Sipër vendosni mjedrat e mbetura.
 12. Spërkateni me gjalpin e mbetur.
 13. Spërkateni me bajamet e prera në feta.
 14. E pjekim bollgurin në furrë në 190 gradë për 40 minuta.
 15. E shijoni tërshërën e pjekur të vakët për mëngjes.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • tavë
 • trashë