Borscht i përzemërt pa lakër të bardhë me mish derri dhe panxhar

Borscht i përzemërt pa lakër të bardhë me mish derri dhe panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Borscht është një supë tradicionale e kuzhinës ruse dhe të Evropës Lindore dhe ka versione të panumërta: me ose pa mish, me panxhar dhe lakër, me patate ose fasule. Kjo recetë përdor mish derri dhe një shumëllojshmëri perimesh, duke përfshirë panxharin. Megjithatë, këtu mungon lakra e bardhë, e cila e bën supën origjinale dhe jo më pak të shijshme se një supë me lakër. Panxhari i jep supës një ngjyrë të kuqe të pasur dhe një aromë pak të ëmbël dhe tokësore. Supa është një pjatë e përzemërt e dimrit që ju ngroh nga brenda dhe shijon edhe më shumë të nesërmen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Borscht i përzemërt pa lakër të bardhë me mish derri dhe panxhar
Borscht i përzemërt pa lakër të bardhë me mish derri dhe panxhar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Borscht është një supë tradicionale e kuzhinës ruse dhe të Evropës Lindore dhe ka versione të panumërta: me ose pa mish, me panxhar dhe lakër, me patate ose fasule. Kjo recetë përdor mish derri dhe një shumëllojshmëri perimesh, duke përfshirë panxharin. Megjithatë, këtu mungon lakra e bardhë, e cila e bën supën origjinale dhe jo më pak të shijshme se një supë me lakër. Panxhari i jep supës një ngjyrë të kuqe të pasur dhe një aromë pak të ëmbël dhe tokësore. Supa është një pjatë e përzemërt e dimrit që ju ngroh nga brenda dhe shijon edhe më shumë të nesërmen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Zilje, gatim, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 600-700 g Mish derri mbi Kockë
 • 2 L Ujë
 • 1 Gjethë Dafine
 • 3-5 Kokrra Piper të Zi
 • 3-5 Farë speci allspice
 • 4 Patate
 • 1 Karrotë
 • 3 Panxhar
 • 1 qepë
 • 2-3 lugë uthull molle, ose uthull tavoline
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 1 lugë çaji sheqer
 • ajkë kosi, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin e derrit dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Mbulojeni me ujë, shtoni dafinën, kokrrat e piperit dhe specin.
 3. Lëreni të ziejë, rreth 15 minuta.
 4. Ulni zjarrin dhe hiqeni shkumën me një çarje. luge.
 5. E ziejme mishin ne zjarr te ulet per afersisht 1-1.5 ore.
 6. E heqim nga tenxherja, e vendosim ne nje pjate dhe e leme te ftohet.
 7. Me pas hiqeni kockat dhe priteni ne copa te mesme.
 8. Panxhari, patatet , qëroni dhe shpëlajeni karotën dhe qepën.
 9. Patatet i grini në kubikë të mesëm.
 10. Pretheni në rende dhe karrota.
 11. Prisni imët qepën.
 12. Loksin e mishit e derdhni në një sitë të imët. dhe e shtojme perseri pas rreth 5 minutash E leme te zieje.
 13. Shtoni panxharin, patatet dhe uthullen ne supe.
 14. Zejeni perimet ne zjarr te reduktuar per rreth 20-25 minuta.
 15. Nderkohe ngrohni vajin në një tigan.
 16. Karotat dhe qepët në të përafërsisht Kaurdisini 5-6 minuta duke e trazuar derisa të zbuten.
 17. Shto në supë shtoni.
 18. Shtoni mishin.
 19. Supës i hidhni sheqer, e rregulloni me kripë dhe piper.
 20. Lëreni borshitin të ziejë ngadalë edhe për 5-7 minuta dhe hiqeni nga zjarri.
 21. Nëse borshi hahet në te njejten dite, lihet te qendroje per te pakten 20 minuta.
 22. Serbejeni borshtin e perfunduar me buke te fresket dhe salce kosi.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • tepsi
 • plak
 • pjatë
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • qërues perimesh
 • rende
 • sitë
 • tavë
 • lugë druri