Borscht i shijshëm me pulë, patate dhe panxhar

Borscht i shijshëm me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

zakonisht përgatitet me mish viçi. Kjo recetë supe eksperimenton me lëngun e pulës. Supa e pasur bëhet me patate, karrota dhe panxharë po aq të shijshme, të shijshme dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Borscht i shijshëm me pulë
Borscht i shijshëm me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

zakonisht përgatitet me mish viçi. Kjo recetë supe eksperimenton me lëngun e pulës. Supa e pasur bëhet me patate, karrota dhe panxharë po aq të shijshme, të shijshme dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 350 g pulë
 • 3 l ujë
 • 1 kg patate
 • 600 g lakër
 • 400 g panxhar
 • 1 domate
 • 150 g karotë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • Hudhra, për shije
 • majdanoz, ose kopër, për shije
 • ajkë kosi, për servirje

Udhëzime

 1. Vendosni pulën në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë.
 2. Kripo ujin, vendoseni në sobë në temperaturë mesatare dhe lëreni të vlojë.
 3. Gajeni mishin për rreth 1 orë.
 4. Ndërkohë qëroni perimet.
 5. Patate Prisni në copa dhe grijeni lakrën.
 6. Hiqni mishin nga tenxherja.
 7. Patatet i shtoni lëngut të pulës, i zieni dhe i shtoni lakrën.
 8. Ndërkohë, grini panxharin në rende, domatet e preni në kubikë. dhe karotën.
 9. Ngrohim vajin në një tigan, shtojmë perimet dhe i skuqim në zjarr mesatar për rreth 5-6 minuta.
 10. Më pas në tenxheren me patatet shtojmë perimet e skuqura.
 11. Ndajmë pulën nga kockat.
 12. Shtojeni mishin në supë dhe ziejini në zjarr të ngadaltë për 15-20 minuta të tjera.
 13. Fikeni sobën, shtoni hudhrat dhe barishtet e grira në borschin e përfunduar.
 14. Lëreni supën të piqet për 30 minuta. .
 15. Gëzojeni borschtin e përfunduar me salcë kosi dhe bukë të freskët.

Borscht ka shije edhe më të mirë nëse qëndron pak para se të shërbehet.

Vegla

 • Tavë
 • Frypan
 • Thikë
 • Presë-dërrasë
 • Rrende
 • Qerr