Borscht – supë me perime me lakër, panxhar dhe brinjë derri

Borscht - supë me perime me lakër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Borscht është shumë popullor, me famë botërore dhe një pjesë integrale e kuzhinës ruse. Supa ka gjithmonë shije, sidomos në stinën e ftohtë kur rritet dëshira për diçka të ngrohtë dhe ushqyese. Në mënyrë klasike, shërbehet me një kukull salcë kosi dhe bukë të freskët. Kërkesa për një encore është e garantuar!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Borscht - supë me perime me lakër
Borscht - supë me perime me lakër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Borscht është shumë popullor, me famë botërore dhe një pjesë integrale e kuzhinës ruse. Supa ka gjithmonë shije, sidomos në stinën e ftohtë kur rritet dëshira për diçka të ngrohtë dhe ushqyese. Në mënyrë klasike, shërbehet me një kukull salcë kosi dhe bukë të freskët. Kërkesa për një encore është e garantuar!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 600-700 g brinjë derri
 • 3 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 3500 ml ujë
 • 4-5 patate
 • 1-2 topa panxhar
 • 2 karota
 • 1 qepë
 • ¼ kokë lakër
 • 3 lugë domate paste
 • Kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 1 lugë sheqer
 • 2 gjethe dafine
 • barishte të freskëta, për shije

Udhëzime

 1. Ngrohni 1 lugë vaj vegjetal në një tigan.
 2. Shtoni brinjët e derrit dhe skuqini për 2-3 minuta.
 3. Brinjët e skuqura hidhini në një tenxhere, derdhni ujë të vakët mbi to dhe lërini të ziejnë.
 4. Më pas kaurdisni brinjët në zjarr mesatar përafërsisht Lërini të ziejnë për 1 orë.
 5. Gjatë kohës së gatimit hiqni shkumën që rezulton nga sipërfaqja.
 6. Qëroni patatet dhe pritini në copa sa një kafshatë.
 7. Qëroni panxharin. dhe karotat dhe i grijmë në rende të trashë.
 8. Qëroni qepët dhe grijeni lakrën.
 9. Prisni edhe lakrën.
 10. Ngrohni vajin e mbetur vegjetal në tigan.
 11. Së pari kaurdisni qepët për rreth 5 minuta.
 12. Më pas shtoni karotat, panxharin dhe 1-2 lugë lëng nga tenxherja dhe ziejini të gjitha bashkë nën kapak për rreth 10-15 minuta.
 13. Më pas shtoni pastën e domates, kripën, piperin dhe sheqerin, përzieni dhe gatuajeni edhe për 2-3 minuta.
 14. Shtoni patatet dhe lakrën në tenxheren me lëng mishi. dhe shtojme ne brinje.
 15. Riposini me kripe dhe piper.
 16. Shtoni gjethet e dafines dhe ziejini ne zjarr mesatar per rreth 15-20 minuta.
 17. Më pas shtoni perimet e skuqura nga tigani dhe ziejini edhe për 10 minuta.
 18. Hiqni borshin e perfunduar nga soba dhe e leme te mbuluar per rreth 15 minuta.
 19. Prisni barishtet e fresketa sipas deshires dhe sperkatni mbi supe perpara se ta servirni.

Vegla

 • tegan
 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende