Borscht vegjetarian me perime, kopër dhe fasule

Borscht vegjetarian me perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Kjo recetë përgatit një pjatë tradicionale të kuzhinës ruse dhe të Evropës Lindore – një supë vegjetariane me lakër me fasule – . Kombinimi i perimeve dhe fasuleve të ndryshme e bën këtë supë unike dhe shumë të gjithanshme në shije. Panxhari i jep një shije paksa të ëmbël. Domatet dhe lëngu i limonit shtojnë pak aciditet në supë. I thjeshtë dhe i lehtë për t’u gatuar, borshi mund të përgatitet si një drekë ose darkë e shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Borscht vegjetarian me perime
Borscht vegjetarian me perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Kjo recetë përgatit një pjatë tradicionale të kuzhinës ruse dhe të Evropës Lindore – një supë vegjetariane me lakër me fasule – . Kombinimi i perimeve dhe fasuleve të ndryshme e bën këtë supë unike dhe shumë të gjithanshme në shije. Panxhari i jep një shije paksa të ëmbël. Domatet dhe lëngu i limonit shtojnë pak aciditet në supë. I thjeshtë dhe i lehtë për t’u gatuar, borshi mund të përgatitet si një drekë ose darkë e shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Zilje, zierje | Menu: Supa, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 patate
 • 1 qepë
 • 1 domate
 • 200 g lakër të bardhë
 • 1 karotë
 • 1 panxhar
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë pastë domate
 • 1500 ml ujë
 • 200 gr fasule të konservuara ose të gatuara
 • 2 thelpinj hudhre
 • ½ limon
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge sheqer
 • kripe, per shije
 • piper i zi, per shije
 • koper, per shije

Udhëzime

 1. Lani, prisni dhe qëroni të gjitha perimet.
 2. Pataten e prisni në kubikë të mesëm, dhe qepën dhe domatet në kubikë të vegjël. lakren e bardhe ne rripa.
 3. Prisni holle hudhren .
 4. Ngrohni vajin ne nje tigan.
 5. Skuqini qepet per rreth 2 minuta derisa te jene te tejdukshme.
 6. Shtoni panxharin dhe karotat dhe kaurdisini per 5-6 minuta.
 7. Shtoni domatet e grira dhe pasten e domates dhe perziejini mire.
 8. The Mbulojeni tiganin dhe skuqeni per rreth 15-20 minuta.
 9. Ujin ne tenxhere e vini te zieje per rreth 11-12 minuta.
 10. Shtoni patatet në tenxhere dhe ziejini për 5-7 minuta.
 11. Shtoni lakrën e bardhë dhe fasulet, ziejini edhe 5 minuta.
 12. Supës i shtoni përmbajtjen e tiganit, dafinën, sheqerin, kripën dhe piperin.
 13. Lëreni supa zieje butesisht edhe per 2-3 minuta te tjera.
 14. Shtypim lengun nga gjysma e limonit.
 15. Hudher e grire dhe leng limoni Shtojme ne supe sipas shijes dhe perziejme supen.
 16. Përsëri me kripë dhe piper abs Shijoni.
 17. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 18. Borschtschgarnie me koper te grire perpara se ta servirni.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • qërues perimesh
 • rende
 • tas
 • tavë
 • subkë
 • lugë druri