Bredhi të ëmbël të sfumuara në hell për Krishtlindje

Bredhi të ëmbël të sfumuara në hell për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ato bëhen të shpejta dhe të lehta. E lyejmë brumin me Nutella, e kalojmë brumin në hell në formë spirale dhe e vendosim në furrë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bredhi të ëmbël të sfumuara në hell për Krishtlindje
Bredhi të ëmbël të sfumuara në hell për Krishtlindje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ato bëhen të shpejta dhe të lehta. E lyejmë brumin me Nutella, e kalojmë brumin në hell në formë spirale dhe e vendosim në furrë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 f. Petë sfumike, e freskët
 • 40-50 g Nutella
 • 8-10 boronica
 • 1 grusht kokrra shege
 • kanellë, për servirje

Udhëzime

 1. Luqini hellet e drurit ne uje te ftohte.
 2. Rretni peten sfumale.
 3. Përhapeni me Nutella dhe priteni ne rripa te holla.
 4. Luani hellet e drurit te thahen me leter krep.
 5. Kërmoni shiritat e brumit mbi hell druri ne forme gjarpri qe te duket si bredhi.
 6. Shulat i vendosim ne tepsi te shtruar me leter furre.
 7. Pjekim brumin e bredhit ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 16- 20 minuta.
 8. Zbukuroni petat me boronica dhe kokrat e sheges dhe sperkatini me kanelle.

Vegla

 • hell druri
 • tas
 • spatula kuzhine
 • thikë