Brenç i ëmbël i Krishtlindjeve me petulla me pinguin dhe Nutella

Brenç i ëmbël i Krishtlindjeve me petulla me pinguin dhe Nutella

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Dreku i Krishtlindjeve me pinguin përgatitet shpejt dhe i bën sytë e fëmijëve të shkëlqejnë. Pinguini super i përkëdhelur i bërë nga petullat lyhet me Nutella dhe rregullohet në mënyrë perfekte me mjedra, marshmallow dhe sy sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brenç i ëmbël i Krishtlindjeve me petulla me pinguin dhe Nutella
Brenç i ëmbël i Krishtlindjeve me petulla me pinguin dhe Nutella

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Dreku i Krishtlindjeve me pinguin përgatitet shpejt dhe i bën sytë e fëmijëve të shkëlqejnë. Pinguini super i përkëdhelur i bërë nga petullat lyhet me Nutella dhe rregullohet në mënyrë perfekte me mjedra, marshmallow dhe sy sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Petulla

 • 250 ml dhallë
 • 2 vezë
 • 2 lugë vaj
 • 110 g gjalpë, i shkrirë
 • ½ fq. Pluhur për pjekje
 • 120 g miell
 • 4 lugë sheqer kaf
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • Nutella
 • Raspberries
 • Marshmallows
 • Sugar eyes
 • Sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Përzieni dhallën me vezët, vajin dhe gjalpin e shkrirë.
 2. Përzieni pluhurin për pjekje, miellin, sheqerin dhe kripën në një enë. mbi zjarr mesatar Përdoreni brumin për të pjekur.
 3. Vishni petullat në formën e një pinguini.
 4. Përhapeni me Nutella.
 5. Preni krahët, sqepin dhe këmbët e pinguinit dhe vendosini sipër.
 6. Bëni kapelën e pinguinit nga mjedra dhe pak marshmallow.
 7. Barku i pinguinit pluhuros gjithashtu pak sheqer pluhur.
 8. Vendosni sytë me sheqer dhe paradreka e Krishtlindjeve me pinguin është gati.

Vegla

 • tas
 • pan
 • lugë
 • lugë
 • thikë