Brinjë derri të buta në salcë djegës nga furra

4 persona | 235 minuta

Brinjët e derrit piqen për disa orë në temperaturë të ulët, kështu që mishi bie shumë lehtë nga kocka dhe fjalë për fjalë shkrihet në gojë. Shoqërimi i përsosur është një salcë djegëse pikante me bazë ketchup.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Brinjë derri të buta në salcë djegës nga furra
Brinjë derri të buta në salcë djegës nga furra

4 persona | 235 minuta

Brinjët e derrit piqen për disa orë në temperaturë të ulët, kështu që mishi bie shumë lehtë nga kocka dhe fjalë për fjalë shkrihet në gojë. Shoqërimi i përsosur është një salcë djegëse pikante me bazë ketchup.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Bazë

 • 1 kg brinjë derri
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije

Salcë djegës

 • ½ qepë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • ½ lugë çaji qimnon i bluar
 • 120 ml ketchup
 • 1 lugë salcë djegës
 • 2 lugë sheqer kaf
 • 1 lugë uthull molle
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Hiqni lëkurën e hollë nga brinjët.
 2. Shpëlajini brinjët dhe thajini me peshqir letre.
 3. Rrezojini brinjët nga të gjitha anët me kripë dhe piper, më pas vendosini në një tavë me anën e mishit lart.
 4. Nëse fetat e brinjëve nuk futen në tepsi në tërësi, ndajini në pjesë.
 5. Mbuloni enën e tavës fort me letër dhe piqni brinjët për 3-3½ orë në 135°C.
 6. Qëroni dhe grijini qepët dhe ziejini vajin në zjarr mesatar për 5-8 minuta kaurdiset.
 7. Spërkateni me qimnon dhe ziejini edhe për 30 sekonda.
 8. Në të njëjtin tigan shtoni ketchup-in, djegësin, sheqerin, uthullën dhe kripën.
 9. Përziejini dhe gatuajeni për edhe 2 minuta.
 10. Hiqni brinjët nga furra, Hiqni folenë dhe lyejeni mishin e derrit me salcën djegëse.
 11. Kthejeni brinjët e derrit në furrë edhe për 3-5 minuta.

Vegla

 • thikë
 • peshqirë letre
 • tavë
 • fletë kallaji
 • dërrasë prerëse
 • tavë