Brinjë derri të marinuara në kafe nga furra

Brinjë derri të marinuara në kafe nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 910 minuta

Lëngjet me shije kafeje janë një zgjedhje e mrekullueshme për këdo që pëlqen të provojë kombinime të pazakonta. Të turshive në një marinadë kafeje dhe të gatuara në furrë për një kohë të gjatë, ato jo vetëm që kanë shije tepër të shijshme, por janë edhe shumë aromatike dhe të buta. Ato do të plotësojnë në mënyrë të shkëlqyer një sallatë të freskët ose pjatë anësore dhe për këtë arsye duhet të përgatiten patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brinjë derri të marinuara në kafe nga furra
Brinjë derri të marinuara në kafe nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 910 minuta

Lëngjet me shije kafeje janë një zgjedhje e mrekullueshme për këdo që pëlqen të provojë kombinime të pazakonta. Të turshive në një marinadë kafeje dhe të gatuara në furrë për një kohë të gjatë, ato jo vetëm që kanë shije tepër të shijshme, por janë edhe shumë aromatike dhe të buta. Ato do të plotësojnë në mënyrë të shkëlqyer një sallatë të freskët ose pjatë anësore dhe për këtë arsye duhet të përgatiten patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 lugë kafe e menjëhershme
 • 3 lugë gjelle sheqer me lule kokosi
 • 2 lugë kripë deti
 • 1 lugë gjelle. 2250 gr brinjë derri
 • salcë

 • BBQ, sipas shijes

Udhëzime

 1. Në një enë përzieni kafen me sheqerin, kripën, specin djegës, djegësin, piperin e bardhë, rigonin, hudhrën, qepën, mustardën dhe qimnonin.
 2. Hiqni lëkurën e hollë nga pjesa e brendshme e brinjëve me thikë.
 3. Më pas me Fërkojeni marinadën e përgatitur nga të gjitha anët.
 4. Brinjët i vendosni në një enë dhe i mbuloni me film ngjitës.
 5. Vendosni në frigorifer për 10-12 orë ose 24 orë për t’u marinuar.
 6. Brinjët i vendosni në alumin. petë dhe mbështilleni fort në mënyrë që të formohet një role shumë e dendur.
 7. Rulën e mishit e vendosim në raftin e furrës.
 8. E pjekim në furrën e nxehur në temperaturën 150-160°C.
 9. Që mishi të bëhet shumë i butë dhe të shkëputet lehtësisht. nga kockat duhet te jete afersisht 3 ore e me shume.
 10. Më pas bëni një vrimë të vogël në folie dhe kullojeni lëngun e zierjes në një tenxhere.
 11. Lëngun e kulluar e lini të ziejë.
 12. Zjeni në zjarr të ulët , duke e trazuar, derisa të Lëngu trashet.
 13. Hiqni brinjët nga furra dhe hiqni folenë.
 14. Preni në pjesë në një pjatë.
 15. Serbejeni me lëngjet e mishit të zier dhe salcën BBQ.

Pluhuri i bluar imët i kafesë mund të përdoret gjithashtu në vend të kafesë së menjëhershme.

Vegla

 • fletë kallaji
 • tas
 • thikë
 • tavë
 • lugë