Brinjë viçi të pjekura me boronicë dhe perime në furrë

Brinjë viçi të pjekura me boronicë dhe perime në furrë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Ju duhet të provoni këto brinjë viçi. Mishi me lëng, i zier me verë të kuqe aromatike, manaferra me fruta dhe barishte të ndryshme do të shkrihet në gojën tuaj. E servirur me pjatën anësore, si një pure patate e butë, kjo recetë me siguri do të kthejë kokën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brinjë viçi të pjekura me boronicë dhe perime në furrë
Brinjë viçi të pjekura me boronicë dhe perime në furrë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Ju duhet të provoni këto brinjë viçi. Mishi me lëng, i zier me verë të kuqe aromatike, manaferra me fruta dhe barishte të ndryshme do të shkrihet në gojën tuaj. E servirur me pjatën anësore, si një pure patate e butë, kjo recetë me siguri do të kthejë kokën.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem, Skuqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 2200 gr brinjë viçi
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 qepë
 • 2 qepë
 • 1-2 karota
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 500 ml verë e kuqe, e thatë
 • 500 ml lëng viçi
 • 2 lugë gjelle pastë domate
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • 4 degë trumzë
 • 2 degë rozmarinë
 • 2 gjethe dafine
 • 400 g boronicë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 160°C.
 2. Prisni përafërsisht brinjët dhe i rregulloni me kripë dhe piper nga të gjitha anët.
 3. Qëroni qepët, qepujt dhe karotat.
 4. Prisni qepët dhe qepujt në gjysmë unaza të holla.
 5. Karotat në kube.
 6. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 7. Skuqini brinjët në zjarr të fortë derisa të bëhen krokante nga të gjitha anët.
 8. Hiqni mishin dhe vendoseni në një pjatë.
 9. Shtoni qepët, qepujt dhe karotat në tigan.
 10. 5 -Zije për 10 minuta.
 11. Shto brinjët në perime.
 12. Hidh verën dhe lëngun.
 13. Shtoni pastën e domates, sheqerin, trumzën, rozmarinën dhe gjethet e dafinës.
 14. Sillni të lëngshme në një valë.
 15. Bronicat, shtoni kripë dhe piper dhe përzieni butësisht.
 16. Transferoni në një tavë të thellë dhe mbulojeni me një kapak ose letër alumini.
 17. Pjeqini brinjët në furrë për 2½ deri në 3 orë.
 18. Shërbejini brinjët e viçit të pjekur me pure patatesh ose një anë sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • thikë
 • qëruese
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë