Brownie me çokollatë Halloween me kanellë dhe fantazma beze

Brownie me çokollatë Halloween me kanellë dhe fantazma beze

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Brownies rrëqethëse me beze fantazmë sipër kënaqin të rinjtë dhe të moshuarit dhe përshtaten në mënyrë të përkryer në . Eerily Chocolatey Ghost Brownies janë një recetë e lehtë dhe super e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brownie me çokollatë Halloween me kanellë dhe fantazma beze
Brownie me çokollatë Halloween me kanellë dhe fantazma beze

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Brownies rrëqethëse me beze fantazmë sipër kënaqin të rinjtë dhe të moshuarit dhe përshtaten në mënyrë të përkryer në . Eerily Chocolatey Ghost Brownies janë një recetë e lehtë dhe super e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pastë, tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brownie

 • 170 g çokollatë e zezë
 • 150 g gjalpë
 • 150 g sheqer, kafe
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 1½ lugë kanellë
 • 2 vezë
 • 120 g miell
 • 1 majë kripë
 • 70 g arra, të bluara, p.sh. bajame ose lajthi
 • 1 lugë pluhur pjekjeje

fantazma beze

 • 2 të bardha veze
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 1 majë kripë
 • 100 gr sheqer
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • krem me çokollatë, për të dekoruar

Udhëzime

Brownie

 1. Shkrini çokollatën e zezë me gjalpë mbi një banjë me ujë.
 2. Në një enë rrihni sheqerin, sheqer vaniljen dhe vezët derisa të bëhen krem.
 3. Shtoni masën e shkrirë të çokollatës dhe përzieni mirë. pluhurin per pjekje, kanellen dhe kripen ne nje ne nje ene te vecante.
 4. Hidhni masen e miellit ne masen e çokollates.
 5. Brumin e derdhni ne nje tepsi te shtruar me leter furre.
 6. Pjekim brumin per brownie ne 180°C per 25 minuta.
 7. Lëreni brownie të ftohet plotësisht.
 8. Jashtë Përdorni një prerëse të rrumbullakët për të bërë ëmbëlsira me brownie në ëmbëlsira të vogla të rrumbullakëta.

Meringue Ghosts

 1. Rrihni të bardhat e vezëve me 1 lugë gjelle ujë dhe një majë kripe derisa te ngurtësohet.
 2. Shtoni pak nga pak sheqerin dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim për disa minuta derisa shkuma të shkëlqejë.
 3. Shtoni 1 lugë gjelle lëng limoni dhe përzieni.
 4. Mbushni të bardhat e vezëve në një qese tub.
 5. Vendosni tuma të vogla “fantazmash” në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 6. Bazesoni meringën në furrë në përafërsisht 80°C dhe Lëreni të thahet në ajër për përafërsisht 2 orë.
 7. Lyeni sytë e fantazmave me krem çokollate.
 8. Vendosni marengat fantazmë në copat e brownie dhe shijoni për Halloween.

Vegla

 • përzierës dore
 • enë për përzierje
 • enë pjekje
 • hell druri
 • prerëse biskotash