Brownies me çokollatë me panxhar dhe çokollatë të zezë

Brownies me çokollatë me panxhar dhe çokollatë të zezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

lexuat mirë – kjo recetë në fakt përdor panxharin në brumë! Pasi perimet janë pjekur ngadalë në furrë. Ju nuk mund ta shijoni panxharin, por ai jep atë goditje shtesë të lëngshme. Është gjithashtu e rëndësishme të përdorni çokollatë të zezë me cilësi të mirë, pasi kjo përcakton shijen e brownies të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brownies me çokollatë me panxhar dhe çokollatë të zezë
Brownies me çokollatë me panxhar dhe çokollatë të zezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

lexuat mirë – kjo recetë në fakt përdor panxharin në brumë! Pasi perimet janë pjekur ngadalë në furrë. Ju nuk mund ta shijoni panxharin, por ai jep atë goditje shtesë të lëngshme. Është gjithashtu e rëndësishme të përdorni çokollatë të zezë me cilësi të mirë, pasi kjo përcakton shijen e brownies të pazakontë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Karnaval, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 lugë panxhar, të mesëm, të freskët
 • 100 g çokollatë e zezë
 • 60 g gjalpë
 • 1 lugë raki
 • 3 vezë
 • 90 g miell
 • sheqer pluhur, ose pluhur kakao për servirje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lajeni panxharin dhe mbështilleni me letër alumini.
 3. Pjekim panxharin në furrë në temperaturën 180°C për rreth 1 orë.
 4. Më pas fikni furrën dhe lëreni panxhari që të ftohet në të .
 5. Më pas qëroni panxharin dhe grijeni me blender dore në një pure; nuk duhet të mbeten copa të mëdha.
 6. Shkrini çokollatën e zezë dhe 50 g gjalpë në një banjë me ujë.
 7. Shtoni purenë e panxharit dhe rakinë dhe përzieni.
 8. Në një enë të madhe, përdorni një mikser dore për të rrahur vezët për pak kohë derisa të bëhen me gëzof. .
 9. E kuqja Shtoni përzierjen e panxharit dhe çokollatës dhe miellin dhe përzieni derisa të bëhet një masë homogjene.
 10. Lyejeni një tepsi me yndyrë dhe hidheni brumin.
 11. E pjekim tortën me çokollatë në furrë në temperaturën 170°C për rreth 20 minuta.
 12. E lëmë të ftohet dhe e presim në copa keku.
 13. Brownies të përfunduar i spërkasim me sheqer pluhur ose pluhur kakao të ëmbël përpara se ta servirim.

Vegla

 • Folje kallaji
 • Mblender dore
 • Mikser dore
 • Tapsi pjekjeje, drejtkendeshe ose katrore