Brownies për kek Krishtlindjesh me kakao, krem pana dhe luleshtrydhe

Brownies për kek Krishtlindjesh me kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Brownies me kakao, krem dhe luleshtrydhe janë perfekte për pjekjen e Krishtlindjeve – të njoma, çokollatë dhe me një notë delikate kardamom dhe kanelle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brownies për kek Krishtlindjesh me kakao
Brownies për kek Krishtlindjesh me kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Brownies me kakao, krem dhe luleshtrydhe janë perfekte për pjekjen e Krishtlindjeve – të njoma, çokollatë dhe me një notë delikate kardamom dhe kanelle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brumë

 • 280 g miell
 • 200 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • majë kripë
 • 220 g gjalpë
 • 4 lugë kakao
 • 240 ml ujë
 • 2 vezë
 • 120 ml dhallë
 • kardamom, për shije
 • kanellë, për shije

Mbushje

 • Luleshtrydhe
 • 200 ml krem pana
 • 1 f. krem festival

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, sheqerin, kripën dhe sodën e bukës.
 2. Zieni në një tenxhere gjalpin, kakaon, kardamonin, kanellën dhe ujin duke i trazuar.
 3. Shtojeni masën e çokollatës në masën e miellit dhe përzieni mirë.
 4. Vezët, dhallë dhe shtoni sheqer vanilje.
 5. Përziejini të gjitha së bashku për të formuar një brumë të lëmuar.
 6. Hedhni brumin për brownie në një tavë të vogël të veshur me letër furre.
 7. Pjeqini brownies në 175°C për 20-25 minuta.
 8. Testoni gatishmërinë me një kruese dhëmbësh.
 9. Lërini brownies të ftohen dhe prijini në katrorë të vegjël.
 10. Rrahni kremin e ftohtë me kremin e panallës.
 11. Shpëlajini luleshtrydhet dhe vendosini sipër kremit për të bërë një kapelë babagjyshi.
 12. Sipër hidhni një pikë kremi mbi luleshtrydhet dhe brunies për tortën e Krishtlindjeve janë gati.

Vegla

 • Enxhere gatimi
 • Tapa
 • Mziser dore
 • Enë e vogël katrore për pjekje
 • Kruajtëse dhëmbësh