Brownies për kek me çokollatë me banane, vanilje dhe pa vezë

Brownies për kek me çokollatë me banane

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Më lëng me shije pak frutash. Ka shije super të shijshme falë bananeve dhe kakaos.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brownies për kek me çokollatë me banane
Brownies për kek me çokollatë me banane

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Më lëng me shije pak frutash. Ka shije super të shijshme falë bananeve dhe kakaos.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 banane, mundësisht të pjekur
 • 200 g sheqer
 • 130 g gjalpë, i shkrirë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 95 g miell
 • 40 g pluhur kakao
 • ⅛ lugë kripë

Udhëzime

 1. Pritni bananet me një pirun në një tas.
 2. Shtoni sheqerin, gjalpin e shkrirë dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni. Tepsia katrore (23 cm) me leter pergamene .
 3. E rrafshoni brumin ne tepsi.
 4. Pjekim kekun me çokollatë brownie për 25-30 minuta në 180°C.
 5. Lërini brownies të ftohen plotësisht dhe pritini në drejtkëndëshe.

Vegla

 • takëm
 • përzierës dore
 • tas
 • enë për pjekje