Brownies për kek me çokollatë me banane, vanilje dhe pa vezë

Brownies për kek me çokollatë me banane

Më lëng me shije pak frutash. Ka shije super të shijshme falë bananeve dhe kakaos.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 2 banane, mundësisht të pjekur
 • 200 g sheqer
 • 130 g gjalpë, i shkrirë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 95 g miell
 • 40 g pluhur kakao
 • ⅛ lugë kripë

Udhëzimet

 1. Pritni bananet me një pirun në një tas.
 2. Shtoni sheqerin, gjalpin e shkrirë dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni. Tepsia katrore (23 cm) me leter pergamene .
 3. E rrafshoni brumin ne tepsi.
 4. Pjekim kekun me çokollatë brownie për 25-30 minuta në 180°C.
 5. Lërini brownies të ftohen plotësisht dhe pritini në drejtkëndëshe.

Utils

 • takëm
 • përzierës dore
 • tas
 • enë për pjekje

Recetat e fundit