Brownies vegan torte me çokollatë me arra dhe fruta të thata

Brownies vegan torte me çokollatë me arra dhe fruta të thata

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Të shkëlqyera me miell fara liri, të përgatitura pa gjalpë, qumësht, vezë, sheqer dhe mjaltë, të cilat përshtaten në mënyrë të përkryer në dietën vegane. Brownies janë të butë, të lagësht, të pasur me shije dhe aromë dhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brownies vegan torte me çokollatë me arra dhe fruta të thata
Brownies vegan torte me çokollatë me arra dhe fruta të thata

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Të shkëlqyera me miell fara liri, të përgatitura pa gjalpë, qumësht, vezë, sheqer dhe mjaltë, të cilat përshtaten në mënyrë të përkryer në dietën vegane. Brownies janë të butë, të lagësht, të pasur me shije dhe aromë dhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1 grusht fruta të thata, hurma, rrush të thatë, kumbulla të thata,
 • 1 grusht arra
 • 3 lugë miell fara liri
 • 1 lugë gjelle pluhur kakao
 • 12 lugë gjelle lëng
 • 1 majë kripë

Udhëzime

 1. Përzieni miellin e farave të lirit me kakaon dhe kripën në një enë.
 2. Hidhni lëngun dhe lëreni për disa minuta.
 3. Në një blender grini arrat dhe frutat e thata.
 4. Shtoni miellin e trashë të farës së lirit dhe trazojeni.
 5. E derdhni brumin në një tepsi Vendoseni në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 6. Largojeni në një drejtkëndësh me trashësi rreth 1 cm.
 7. Pjekim tortën me çokollatë për 30-35 minuta në 180 gradë. tortë me çokollatë brownie e ftohur në katrorë dhe shijojeni.

Mielli i farave të lirit fryhet shumë kur kombinohet me ndonjë lëng dhe mund të zëvendësojë vezët dhe gjalpin në produktet e pjekura.

Vegla

 • tas
 • përzierës qëndrimi
 • spatula
 • thikë