Brum i shijshëm i derrit të egër me barishte dhe hudhër

Brum i shijshëm i derrit të egër me barishte dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Me këtë recetë, mishi i derrit të egër bëhet i butë dhe i shijshëm. Derri i egër i pjekur sjell shumëllojshmëri në tryezë dhe është një kënaqësi e vërtetë për miqtë dhe familjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brum i shijshëm i derrit të egër me barishte dhe hudhër
Brum i shijshëm i derrit të egër me barishte dhe hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Me këtë recetë, mishi i derrit të egër bëhet i butë dhe i shijshëm. Derri i egër i pjekur sjell shumëllojshmëri në tryezë dhe është një kënaqësi e vërtetë për miqtë dhe familjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 1,5-2 kg proshutë të derrit të egër
 • 100 ml vaj ulliri
 • 60 ml salcë soje
 • 50 ml verë e bardhë e thatë
 • ½ lugë majdanoz, të thatë
 • ½ lugë çaji barishte rozmarine, të thata
 • 20 ml uthull balsamike
 • 7 g kripë
 • 1 paprika
 • 1 thelpi hudhër
 • 5 g piper

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mirë proshutën e derrit të egër dhe thajeni me peshqir letre.
 2. Përdorni një blender për të kombinuar të gjithë përbërësit për marinadën.
 3. Më pas përzieni për 2-3 minuta.
 4. Pasi masa të jetë trashur dhe të jetë e lehtë. ngjyra, marinada eshte gati .
 5. Hidhni marinadën sipër mishit, lëreni të mbuluar për 24 orë në frigorifer.
 6. Nxeheni furrën në 180°C.
 7. Vendosni derrin e egër në enë, derdhni sipër marinadën, mbështilleni fort me folie dhe lëreni për 2,5 orë Gatuani.
 8. Hiqni mishin nga folia dhe piqeni në skarë për rreth 5 minuta.
 9. Deri i egër i pjekur mund të shërbehet me patate të ziera me domate turshi dhe tranguj.

Vegla

 • peshqirë letre
 • përpunues ushqimi
 • enë furre
 • fletë alumini