Brusketa ananasi me sallatë djathi dhe shkopinj gaforre

Brusketa ananasi me sallatë djathi dhe shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 23 minuta

Fruti i ëmbël i ananasit krijon skenën për shijen e këndshme të sallatës së djathit me shkopinj gaforre në brusketë. Rostiçeri perfekt i bukës për festat e fundvitit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brusketa ananasi me sallatë djathi dhe shkopinj gaforre
Brusketa ananasi me sallatë djathi dhe shkopinj gaforre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 23 minuta

Fruti i ëmbël i ananasit krijon skenën për shijen e këndshme të sallatës së djathit me shkopinj gaforre në brusketë. Rostiçeri perfekt i bukës për festat e fundvitit!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 vezë
 • 1 thelpi hudhër
 • 4 shkopinj gaforre
 • 200 gr ananas, të konservuar
 • 100 gr djathë i fortë
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 lugë majonezë
 • 8 feta bukë të bardhë
 • 1 lugë vaj
 • Seabuckthorn , ose boronicë, për shije

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme fort, i leme te ftohen, i qerojme dhe i grijme imet.
 2. Qerojme hudhren dhe e kalojme ne shtypje.
 3. Prisni shkopinjtë e gaforres dhe gjysmën e ananasit të konservuar.
 4. Pjesën tjetër e prisni në copa të vogla.
 5. Grini djathin në rende të imët.
 6. Përzieni me vezë, hudhra, shkopinj gaforre dhe ananasin të grirë.
 7. Rrezojeni sallatën sipas shijes dhe e rregulloni me majonezë.
 8. Skuqni Chiabattën në vaj vegjetal për 2-3 minuta derisa kafe e artë.
 9. Vendosni sallatën e gaforreve mbi Shpërndani bukën.
 10. Rrenditoni ananasin e prerë në feta në formë peme Krishtlindjesh.
 11. Zbukuroni me manaferra nëse dëshironi dhe shërbejeni si meze buke.

Vegla

 • tenë me vezë
 • rende
 • thikë
 • rende djathi
 • tas
 • tavë
 • turner
 • pjatë servirje