Brusketa aromatike me avokado, feta dhe kokrra shege

Brusketa aromatike me avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 27 minuta

me avokado është një rostiçeri gustator me një aromë delikate hudhre. Djathi feta i kripur dhe me gëzof harmonizohet në mënyrë të mrekullueshme me tulin kremoz të avokados, të mbushur me majdanoz aromatik dhe kokrra shege krokante dhe me lëng.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brusketa aromatike me avokado
Brusketa aromatike me avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 27 minuta

me avokado është një rostiçeri gustator me një aromë delikate hudhre. Djathi feta i kripur dhe me gëzof harmonizohet në mënyrë të mrekullueshme me tulin kremoz të avokados, të mbushur me majdanoz aromatik dhe kokrra shege krokante dhe me lëng.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 ciabatta
 • 80 ml vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2 avokado
 • 50-80 g feta
 • kripë, sipas shijes
 • 1 shegë
 • 1 degë majdanoz

Udhëzime

 1. Prisni bukën në feta.
 2. Vendosni në një tepsi dhe lyejeni me vaj.
 3. Pjekni fetat ciabatta në furrë në 190 °C për 5-7 minuta.
 4. Hiqni kokrrat e shegës.
 5. Prisni majdanozin në copa të vogla
 6. Fërkojeni bukën pak të ftohur me hudhër.
 7. Prisni mishin e avokados në feta ose kubikë.
 8. Tërrmoni fetën.
 9. Vendosni avokadon dhe fetën në fetat e ciabatta.
 10. Rrezojeni me kripë .
 11. Brusketa me zbukurim me kokrra shege dhe majdanoz te grire.

Vegla

 • thikë buke
 • dërrasë prerëse
 • furçë kuzhine
 • shtypje hudhre
 • thikë