Brusketa krokante me karkaleca, lyerje me avokado dhe barishte

Brusketa krokante me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Në këtë recetë, avokadoja me hudhër dhe limon lyhet bukur me karkaleca dhe feta buke të thekur. Me brusketa dhe një gotë verë mund ta mbyllni në mënyrë perfekte mbrëmjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Brusketa krokante me karkaleca
Brusketa krokante me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Në këtë recetë, avokadoja me hudhër dhe limon lyhet bukur me karkaleca dhe feta buke të thekur. Me brusketa dhe një gotë verë mund ta mbyllni në mënyrë perfekte mbrëmjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto | Menu: Bukë amp; Bucks, Snacks | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 280 g baguette
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • 1 limon
 • 1 avokado
 • 75 g majonezë
 • 1 thelpi hudhër
 • kripë, sipas shijes
 • 200 g karkaleca, të qëruara
 • barishte, sipas shijes
 • djegës, opsional

Udhëzime

 1. Prejeni baguten në feta.
 2. Vendoseni në një tepsi dhe spërkatini me vaj.
 3. Pjekini fetat e bukës në furrë për 5-7 minuta në 200°C.
 4. Afërsisht. Grini imët 1 lugë çaji lëvore limoni.
 5. Shtypni 1 lugë gjelle lëng limoni.
 6. Në blender, bëni pure tulin e avokados me majonezën, hudhrën e grirë, lëkurën e limonit dhe lëngun e limonit.
 7. Rrëzojini sipas shijes.
 8. pak kaurdisim karkalecat në një tigan me vaj ulliri .
 9. Përhapeni fetat e baguettes me lyerje me avokado.
 10. Brusketa sipër me karkaleca dhe zbukurojeni me barishte të grira.
 11. Brusketa mund të hidhet sipër me spec djegës.

Vegla

 • thikë buke
 • thikë
 • shtypje agrume
 • rende
 • blender
 • pan
 • spatula