Brusketa spanjolle me fiq, mjaltë dhe djathë blu

2 persona | 15 minuta

me fiq dhe djathë blu është një meze e lehtë gustator ku të gjithë përbërësit janë të balancuar në mënyrë perfekte. I lyejmë me gjalpë dhe i kaurdisim derisa të bëhen të freskëta, fetat e bukës dalin nga furra dhe sipër i hidhet fiku dhe djathi blu. Brusketa është gati shpejt dhe shkon shumë me aperitivin.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Brusketa spanjolle me fiq
Brusketa spanjolle me fiq

2 persona | 15 minuta

me fiq dhe djathë blu është një meze e lehtë gustator ku të gjithë përbërësit janë të balancuar në mënyrë perfekte. I lyejmë me gjalpë dhe i kaurdisim derisa të bëhen të freskëta, fetat e bukës dalin nga furra dhe sipër i hidhet fiku dhe djathi blu. Brusketa është gati shpejt dhe shkon shumë me aperitivin.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 feta buke
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • 120 g gorgonzola, ose djathë tjetër blu
 • 3-4 fiq
 • 4 degë trumzë
 • mjaltë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Lyejeni bukën lehtë me gjalpë dhe vendoseni në një tepsi.
 3. Pjeqini fetat e bukës për 5 minuta derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.
 4. Ftojeni bukën pak.
 5. The feta buke me Top me gorgonzola, fiq dhe trumze.
 6. Siperme mjalte mbi brusketat dhe shijojeni.

Jo gjithmonë duhet të jenë domatet! Me fiq, dardha apo manaferra ka një shije super të shijshme dhe pasurohet me shijen e tyre.

Vegla

 • furçë kuzhine
 • thikë buke
 • thikë