Bukë banane me çokollatë me tërshërë dhe bajame – bukë pa miell

Bukë banane me çokollatë me tërshërë dhe bajame - bukë pa miell

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Buka e bananes pa miell ka shije shumë aromatike me banane të pjekura dhe mrekullisht çokollatë me pika çokollate dhe kakao për pjekje. Buka e bananes me çokollatë është bërë me tërshërë, bajame të bluara dhe qumësht bajamesh pa sheqer dhe është një kënaqësi për të gjithë adhuruesit e bukës me banane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë banane me çokollatë me tërshërë dhe bajame - bukë pa miell
Bukë banane me çokollatë me tërshërë dhe bajame - bukë pa miell

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Buka e bananes pa miell ka shije shumë aromatike me banane të pjekura dhe mrekullisht çokollatë me pika çokollate dhe kakao për pjekje. Buka e bananes me çokollatë është bërë me tërshërë, bajame të bluara dhe qumësht bajamesh pa sheqer dhe është një kënaqësi për të gjithë adhuruesit e bukës me banane.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 150 g tërshërë të mbështjellë, të grira hollë
 • 4 banane të pjekura
 • 150 g qumësht bajame
 • 40 g gjalpë, i zbutur
 • 1 vezë
 • 100 g bajame të bluara
 • 3 lugë kakao për pjekje
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 2 lugë çaji sodë buke
 • 3-4 lugë çokollatë

Udhëzime

 1. 3 Grini bananet me pirun në një tas.
 2. Përzieni gjalpin e zbutur me vezën.
 3. Përzieni masën e bananes.
 4. Në një enë përzieni tërshërën e grirë hollë, bajamet, pluhurin për pjekje , kakao buke, sode buke dhe gjysma e cokollates .
 5. I perziejme perberesit e thate ne masen e bananes.
 6. Hidhme qumeshtin e bajames dhe e perziejme mire me spatulen.
 7. Brumin e derdhim ne nje tepsi te shtruar me leter furre .
 8. Prejeni bananen e mbetur përgjysmë dhe vendoseni mbi bukën e bananes.
 9. Spërkateni me pikat e mbetura të çokollatës.
 10. Pjekim bukën me banane në temperaturën 170°C në nxehtësinë e sipërme/në poshtme për rreth 40-50 minuta në mes. raft.
 11. Lëreni bukën të ftohet dhe shijoni fetat me një gotë qumësht bajame.

Vegla

 • tas
 • pirun
 • përzierës dore
 • spatula
 • tavë buke