Bukë bananeje me bajame dhe vaj kokosi pa sheqer

Bukë bananeje me bajame dhe vaj kokosi pa sheqer

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo bukë bananeje është një pastë e mrekullueshme me një shije të mrekullueshme bajamesh dhe një nuancë kokosi. Buka e bananes është pa gluten dhe pa sheqer të rafinuar. Buka është e butë dhe ka shije të lagësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë bananeje me bajame dhe vaj kokosi pa sheqer
Bukë bananeje me bajame dhe vaj kokosi pa sheqer

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo bukë bananeje është një pastë e mrekullueshme me një shije të mrekullueshme bajamesh dhe një nuancë kokosi. Buka e bananes është pa gluten dhe pa sheqer të rafinuar. Buka është e butë dhe ka shije të lagësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; Simite, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 banane, të pjekura
 • 170g bajame, të bluara
 • 35g vaj kokosi
 • 3 vezë, të mesme
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë mjaltë
 • ½ lugë gjelle kripë
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 grusht arra te grira

Udhëzime

 • Nxehni furrën në 180 gradë.
 • Pritni bananet e qëruara në një tas.
 • Shtoni bajamet e bluara.
 • Shtoni vezët, vajin e kokosit, mjaltin, ekstraktin e vaniljes, kripën dhe pluhurin për pjekje.
 • Përziejini derisa të bëhet një masë homogjene. .
 • I trazojmë arrat e grira duke i lënë pak arra për spërkatje.
 • Mbulojmë një tepsi të vogël me letër pjekjeje.
 • Hidhim brumin në tepsi.
 • Spërkasim me arrat e mbetura.
 • Pjekim bukën me banane per 50 minuta ne 180 grade.
 • E leme buken te ftohet ne tepsi dhe me pas e heqim.
 • Prejeni buken me banane ne copa dhe e shijoni me nje gote qumesht.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierjen
 • tavë buke
 • lugë
 • masher