Bukë blu me re me beze të bardhë veze dhe niseshte misri – Ëmbëlsirë e ëmbël

Bukë blu me re me beze të bardhë veze dhe niseshte misri - Ëmbëlsirë e ëmbël

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo bukë me gëzof është jashtëzakonisht e shijshme. Ëmbëlsira bëhet me të bardhat e vezëve të rrahura, sheqer dhe niseshte misri dhe bëhet super me gëzof si “re”. Shtimi i ngjyrosjes ushqimore i jep Cloud Bread një ngjyrë të bukur blu.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë blu me re me beze të bardhë veze dhe niseshte misri - Ëmbëlsirë e ëmbël
Bukë blu me re me beze të bardhë veze dhe niseshte misri - Ëmbëlsirë e ëmbël

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo bukë me gëzof është jashtëzakonisht e shijshme. Ëmbëlsira bëhet me të bardhat e vezëve të rrahura, sheqer dhe niseshte misri dhe bëhet super me gëzof si “re”. Shtimi i ngjyrosjes ushqimore i jep Cloud Bread një ngjyrë të bukur blu.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 3 të bardha veze
 • 1 majë kripë
 • 30 g sheqer
 • 10 g niseshte misri
 • Ngjyrosje ushqimore, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 150°C.
 2. Rreshtoni një tepsi me letër furre.
 3. Rrihni lehtë të bardhat e vezëve me pak kripë me një mikser dore.
 4. Shtoni sheqerin dhe niseshtën e misrit dhe vazhdoni të përzieni.
 5. Shtoni ngjyrën e ushqimit blu .
 6. Vazhdoni të përzieni gjithçka derisa të përftoni një përzierje proteinike me gëzof dhe kremoze.
 7. Përdorni një shpatull për të vendosur përzierjen e proteinave në fletën e përgatitur.
 8. Formoni bukën me re.
 9. The buka me re zihet për rreth 25-30 minuta në 150 °C derisa të marrë ngjyrë të artë për t’u pjekur.

Vegla

 • tas xhami
 • mikser dore
 • spatula kuzhine