Bukë ciabatta krokante e bërë në shtëpi me një brumë të ajrosur

Bukë ciabatta krokante e bërë në shtëpi me një brumë të ajrosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 675 minuta

Duhet të keni mjaft durim për këtë italian të mrekullueshëm me koren e tij të hollë dhe brumin e ajrosur. Por rezultati padyshim ia vlen! Brusketat dhe sanduiçet janë perfekte me të dhe kanë shije të shijshme. Pavarësisht nga koha e gjatë e përgatitjes, kjo recetë është mjaft e thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë ciabatta krokante e bërë në shtëpi me një brumë të ajrosur
Bukë ciabatta krokante e bërë në shtëpi me një brumë të ajrosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 675 minuta

Duhet të keni mjaft durim për këtë italian të mrekullueshëm me koren e tij të hollë dhe brumin e ajrosur. Por rezultati padyshim ia vlen! Brusketat dhe sanduiçet janë perfekte me të dhe kanë shije të shijshme. Pavarësisht nga koha e gjatë e përgatitjes, kjo recetë është mjaft e thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Brumë i thartë

 • 150 ml ujë
 • 150 g miell
 • 1 maja e thatë

Brumë kryesor

 • 350 g miell + ekstra për spërkatje
 • 215 ml ujë
 • ¼ lugë maja e thatë
 • ½ lugë kripë

Udhëzime

Përgatitni brumin e thartë

 1. Në një enë përzieni ujin e ngrohtë me miellin dhe një majë maja.
 2. Mbuloni masën me një film ngjitës dhe lëreni në temperaturën e dhomës gjatë natës.

Përgatitni brumin kryesor

 1. Shtoni miellin , uje te ngrohte, maja dhe kripe shtojme brumin e tharte.
 2. Tregojme te gjithe ne nje brum te bute dhe pak ngjites.
 3. E vendosim ne nje ene te paster, e mbulojme me nje peshqir dhe e leme te ngrihet ne nje vend te ngrohte per rreth 1½ orë.
 4. Më pas brumin e spërkasim me miell dhe pa e gatuar, e palosim dy herë në gjysmë.
 5. Brumin e ndajmë në dy pjesë dhe e formojmë në peta drejtkëndëshe.
 6. Tapat e pjekjes me letër furre. në tepsi, mbulojeni me një peshqir dhe vendoseni në një vend të ngrohtë për 20 minuta
 7. Nxehni furrën në 220 °C.
 8. Pjeqini ciabattat në furrën e parangrohur për 35-45 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 9. Shërbejeni të bërë në shtëpi bukë ciabatta e ngrohtë me lyerje ose me pjata të tjera.

Kur provoni brumin, duhet të siguroheni që dhoma të mos ketë rryma. Tasi mund të jetë i mrekullueshëm, për shembull, pranë ngrohësit ose në një furrë të ngrohtë e të fikur.

Vegla

 • tas
 • film ngjitës
 • peshqir
 • tava pjekje
 • rul