Bukë e ëmbël majmuni e bërë nga brumi maja me kanellë për mëngjes

Bukë e ëmbël majmuni e bërë nga brumi maja me kanellë për mëngjes

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Buka e majmunit është një pastë që shërbehet për mëngjes në Shtetet e Bashkuara. Buka e ëmbël me aromë kanelle formohet nga copa të vogla brumi dhe piqet në një Gugelhupf. Buka e majmunit është e lehtë dhe me gëzof dhe mund të copëtohet lehtësisht me duar. E servirur me çaj, kjo bukë majmuni do të bindë çdo ëmbëlsirë me shijen e saj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e ëmbël majmuni e bërë nga brumi maja me kanellë për mëngjes
Bukë e ëmbël majmuni e bërë nga brumi maja me kanellë për mëngjes

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Buka e majmunit është një pastë që shërbehet për mëngjes në Shtetet e Bashkuara. Buka e ëmbël me aromë kanelle formohet nga copa të vogla brumi dhe piqet në një Gugelhupf. Buka e majmunit është e lehtë dhe me gëzof dhe mund të copëtohet lehtësisht me duar. E servirur me çaj, kjo bukë majmuni do të bindë çdo ëmbëlsirë me shijen e saj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

Brumë maja

 • 360 ml qumësht
 • 2 lugë maja të thatë
 • 50 g sheqer
 • 2 vezë, të mëdha
 • 70 g gjalpë
 • 1 lugë kripë
 • 620 g miell
 • 1 lugë vaj vegjetal

karamel

 • 170 g gjalpë
 • 250 g sheqer
 • 1 lugë kanellë të bluar
 • 130 g sheqer kaf
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

Përgatisni brumin e majave

 1. Në një enë përzieni qumështin e ngrohtë me majanë dhe sheqerin.
 2. Mbulojeni enën me film ngjitës.
 3. Lëreni në një vend të ngrohtë për rreth 5-10 minuta. vezët me pirun.
 4. Shkrini gjalpin në një tenxhere dhe lëreni të ftohet pak.
 5. Qumshtit i shtojmë vezët, gjalpin, kripën dhe një filxhan miell dhe e përziejmë mirë.
 6. Trehim brumin duke shtuar gradualisht pjesën e mbetur. miell.
 7. Lyejeni një enë të madhe me vaj vegjetal.
 8. Rrotulloni brumin në një top dhe vendoseni në tas.
 9. Mbuloni tasin me një film ushqimor dhe lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë për 1-2 orë.

karamel

 1. 100g gjalpë për ta shkrirë.
 2. Përziejmë sheqerin dhe kanellën së bashku në një tas të vogël.
 3. Lyejmë një kek Bundt me gjalpë.
 4. Pasi brumi të ketë dyfishuar vëllimin, gatuajeni mirë.
 5. Formoni brumin në disa topa të vegjël.
 6. Topthat e brumit zhyten në mënyrë alternative në gjalpë të shkrirë.
 7. Më pas në Z Rrotulloni me sheqer pluhur dhe vendoseni në formatin e tortës.
 8. Mbulojeni me letër ose film ngjitës dhe lëreni në një vend të ngrohtë për 20-30 minuta.
 9. Shkrini gjalpin e mbetur në një tigan.
 10. Shtoni sheqerin kaf dhe ekstrakt vanilje.
 11. Përgatitni karamelin për 5-10 minuta duke e trazuar derisa sheqeri të tretet mirë.
 12. Hidhni karamelin e ngrohtë sipër brumit.
 13. Pjekim bukën e majmunit në furrën e parangrohur në 175°C për rreth 35- 40 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.
 14. Buka e ëmbël Shërbejeni të prerë në copa ose grijeni me duar.

Ka një sërë recetash për këtë bukë. Buka e majmunit mund të bëhet me hudhër, djathë ose e ëmbël me kanellë. Copat e bananes ose frutave të tjera si dardha ose mollët mund të përdoren gjithashtu si mbushje në bukën e ëmbël.

Vegla

 • tas
 • pirun
 • tenxhere
 • Gugelhupf enë pjekje
 • tigan