Bukë e lëngshme me banane me arra, kanellë dhe xhenxhefil

Bukë e lëngshme me banane me arra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Pjesa më e vështirë e kësaj recete është të presësh për ta shijuar më në fund. Gjatë procesit të pjekjes, thjesht ka erë të mahnitshme në kuzhinë dhe rrit pritjen. Buka e bananes ka shije shumë të mirë, është një brumë i lëngshëm me arra krokante brenda. Dhe nëse bananet janë shumë të pjekura dhe të ëmbla, ju mund të zvogëloni sheqerin dhe mjaltin përgjysmë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e lëngshme me banane me arra
Bukë e lëngshme me banane me arra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Pjesa më e vështirë e kësaj recete është të presësh për ta shijuar më në fund. Gjatë procesit të pjekjes, thjesht ka erë të mahnitshme në kuzhinë dhe rrit pritjen. Buka e bananes ka shije shumë të mirë, është një brumë i lëngshëm me arra krokante brenda. Dhe nëse bananet janë shumë të pjekura dhe të ëmbla, ju mund të zvogëloni sheqerin dhe mjaltin përgjysmë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: bukë amp; Simite, tortë | Kuzhina: portugeze

Përbërës

 • 1¹⁄4 filxhan miell
 • 1 majë kripë
 • ¹⁄2 lugë pluhur pjekjeje
 • ¹⁄4 lugë çaji kanellë pluhur
 • ¹⁄4 lugë çaji xhenxhefil pluhur
 • ¹⁄4 filxhan gjalpë
 • 2 banane, të pjekur
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 2 lugë mjaltë
 • 1 vezë
 • ¹⁄4 filxhan arra
 • 1-2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Vendosni miellin, kripën, pluhurin për pjekje, kanellën dhe pluhurin e xhenxhefilit në një tas të madh dhe i përzieni së bashku.
 2. Shkrini gjalpin.
 3. Vendosni bananet në një tas të veçantë dhe grijini me pirun.
 4. Më pas shtoni sheqerin, mjaltin, vezën dhe shtoni gjalpin e shkrirë dhe përziejini mirë.
 5. Shtojeni masën e bananes në tasin me miellin dhe përbërësit e tjerë të thatë dhe përziejini mirë.
 6. Në fund, grini arrat dhe përzieni në brum. kallepin e kekut me vaj vegjetal dhe derdhni brumin .
 7. Pjekim buken me banane ne 180°C per rreth 40-45 minuta.
 8. Pasi te kaloje koha me nje kruese dhembesh kontrolloni nese buka e bananes eshte pjekur mire.
 9. Asnjë brumë nuk duhet të ngjitet në kruese dhëmbësh.
 10. E përfunduara Lëreni bukën me banane të ftohet në tepsi për rreth 10 minuta.
 11. Më pas hiqeni me kujdes nga forma e pjekjes dhe lëreni të ftohet plotësisht në një raft teli.

Am besten ist es das Bananenbrot in Frischhaltefolie einzuwickeln und bei Zimmertemperatur einen Tag stehen lassen, so zieht es gut durch und wird saftig. Por sigurisht që edhe buka me banane mund të hahet menjëherë!

Vegla

 • 200ml gotë
 • bowls
 • pirun
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë e zgjatur për kek
 • kruajtëse dhëmbësh
 • raft teli
 • film ngjitës