Bukë e lëngshme me banane me bajame të grira dhe çokollatë

Bukë e lëngshme me banane me bajame të grira dhe çokollatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Buka me banane është një bukë e ëmbël popullore që është e lehtë për t’u bërë, edhe pa ndonjë përvojë kulinare. Ka një notë frutash për shkak të bananes së pjekur dhe ka shije të shijshme! Copat e çokollatës dhe bajamet e grira e përpunojnë në mënyrë perfekte bukën e bananes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e lëngshme me banane me bajame të grira dhe çokollatë
Bukë e lëngshme me banane me bajame të grira dhe çokollatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Buka me banane është një bukë e ëmbël popullore që është e lehtë për t’u bërë, edhe pa ndonjë përvojë kulinare. Ka një notë frutash për shkak të bananes së pjekur dhe ka shije të shijshme! Copat e çokollatës dhe bajamet e grira e përpunojnë në mënyrë perfekte bukën e bananes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 banane, të pjekura
 • 140 g gjalpë, të shkrirë
 • 70 g sheqer
 • 190 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekjeje
 • 2 lugë bajame me flakë
 • ¼ lugë kripë
 • ½ lugë kanellë
 • 40 g çokollatë , në copa

Udhëzime

 1. Pritni bananet me pirun në një enë.
 2. Shtoni sheqerin dhe gjalpin e shkrirë.
 3. Shtoni kripën dhe kanellën.
 4. Shtoni pluhurin për pjekje në miell dhe përzieni.
 5. Shtoni masën e miellit dhe përzieni me mikser trazojeni.
 6. Në fund i trazojmë me një spatula bajamet e grira dhe cokollatat.
 7. Rreshtoni një tepsi të vogël me letër furre.
 8. Hidhni brumin dhe përhapeni në mënyrë të barabartë.
 9. Pjekim bukën me banane në 170 gradë për rreth 40 minuta.
 10. Bukën e përfunduar e lëmë të ftohet në tepsi dhe më pas e heqim nga tepsia.
 11. Prejeni bukën me banane në copa dhe e shijoni me një gotë qumësht.

Të gjitha bananet janë të përshtatshme për këtë recetë, edhe ato që janë tepër të pjekura. Sa më të pjekura të jenë bananet, aq më aromatike dhe më e shijshme do të jetë buka.

Vegla

 • Tasa qelqi
 • Pirun
 • Përzierëse dore
 • Spatula
 • Tapsi e vogël për bukë