Bukë e përzemërt me thjerrëza me oriz, barishte dhe hudhër

Bukë e përzemërt me thjerrëza me oriz

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 108 minuta

Buka me thjerrëza me oriz dhe hudhër është perfekte nëse e doni kuzhinën vegjetariane. Përzierja e përzemërt e thjerrëzave, orizit dhe perimeve me barishte aromatike është perfekte për një darkë festive. Thjerrëzat duhet të ngjyhen, të zihen dhe më pas të përzihen me perime të skuqura. E pjekur në furrë, më pas mund të shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e përzemërt me thjerrëza me oriz
Bukë e përzemërt me thjerrëza me oriz

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 108 minuta

Buka me thjerrëza me oriz dhe hudhër është perfekte nëse e doni kuzhinën vegjetariane. Përzierja e përzemërt e thjerrëzave, orizit dhe perimeve me barishte aromatike është perfekte për një darkë festive. Thjerrëzat duhet të ngjyhen, të zihen dhe më pas të përzihen me perime të skuqura. E pjekur në furrë, më pas mund të shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Azia | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta indiane

Përbërës

 • 300 g thjerrëza, jeshile
 • 1 l lëng perimesh
 • 3 lugë vaj vegjetal, + pak për lyerje
 • 2 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 300 g oriz, i gatuar
 • 100 g ketchup, ose salcë barbekju
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle përzierje bimore, italiane
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Thjerrëzat i vendosim në një tenxhere, i hedhim ujë të ftohtë, i lëmë të ziejnë për 1-2 orë.
 2. Më pas kullojini, hidhni lëngun.
 3. Thjerrëzat ziejini për 30-40 minuta derisa të zbuten.
 4. Më pas hiqeni nga zjarri dhe grijeni me pirun në një pure të trashë.
 5. Nxeheni furrën në temperaturën 175°C.
 6. Lyejeni enën e ngushtë drejtkëndore të furrës me vaj vegjetal.
 7. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe priteni në kubikë të vegjël.
 8. Skuqini në vaj vegjetal për 3 deri në 4 minuta, derisa të zbuten.
 9. Përzieni thjerrëzat, perimet e skuqura dhe orizin në një enë.
 10. Shtoni gjysmën e ketchup-it, kripën dhe erëzat dhe përziejini mirë.
 11. Hidhni thjerrëzat perzihet ne ene.
 12. E sheshte me spatul .
 13. Pjekim buken me thjerrza per 1 ore ne furren e parangrohur.
 14. Lyejeni cdo 15 minuta me ketchupin e mbetur.

Vegla

 • Tapsi për pjekje, katror
 • Tapsi për gatim
 • Punuk
 • Tasë
 • Spatula