Bukë e shkruar me thekon tërshërë dhe fara kungulli

Bukë e shkruar me thekon tërshërë dhe fara kungulli

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 61 minuta

Kjo bukë e shijshme me bollgur dhe fara kungulli është super e butë dhe veçanërisht e mrekullueshme kur keni nevojë për diçka të shpejtë. Kjo bukë spelled është një bukë e mrekullueshme e përditshme dhe shkon mrekullisht me supa, me lyerje ose thjesht më vete me qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e shkruar me thekon tërshërë dhe fara kungulli
Bukë e shkruar me thekon tërshërë dhe fara kungulli

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 61 minuta

Kjo bukë e shijshme me bollgur dhe fara kungulli është super e butë dhe veçanërisht e mrekullueshme kur keni nevojë për diçka të shpejtë. Kjo bukë spelled është një bukë e mrekullueshme e përditshme dhe shkon mrekullisht me supa, me lyerje ose thjesht më vete me qumësht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 gr miell integral
 • 200 gr miell integral, lloji 1050
 • 1 lugë kripë
 • 450 ml ujë, i vakët
 • 1 kub maja
 • 2 lugë thekon tërshëre
 • fara kungulli, sipas shijes
 • vaj , per lyerje

Udhëzime

 1. Shkrini majanë në ujin e vakët.
 2. Përzieni gradualisht miellin.
 3. Shtoni miellin integral dhe gatuajeni mirë.
 4. Brumit të bukës i shtoni farat e kungullit dhe tërshërën.
 5. Lysim bukën me yndyrë. tavën dhe spërkatni me petë tërshërës.
 6. Hidheni brumin në tepsi.
 7. Spërkateni me farat e kungullit.
 8. Futeni bukën në furrë të ftohtë dhe piqni për rreth 50 minuta në 225°C.
 9. E fikeni bukën. e tepsise dhe e leme te ftohet pak.

Shijoni bukën e shkruar me një supë ose një filxhan qumësht.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore me grep brumi
 • kallaj për bukë
 • furçë ngjitëse