Bukë e tërhequr me gjalpë barishtore për pjekje në skarë

Bukë e tërhequr me gjalpë barishtore për pjekje në skarë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një bukë e mrekullueshme për të këputur, e cila nuk duhet të mungojë në Barbecue! Buka e këputur bëhet nga brumi i majave, lyhet me gjalpë barishtore dhe formohet në rripa brumi. Rezultati është një bukë e këputur që mund të hiqet direkt nga tava e pjekjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë e tërhequr me gjalpë barishtore për pjekje në skarë
Bukë e tërhequr me gjalpë barishtore për pjekje në skarë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një bukë e mrekullueshme për të këputur, e cila nuk duhet të mungojë në Barbecue! Buka e këputur bëhet nga brumi i majave, lyhet me gjalpë barishtore dhe formohet në rripa brumi. Rezultati është një bukë e këputur që mund të hiqet direkt nga tava e pjekjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 ml ujë, i vakët
 • 1 lugë sheqer
 • 2 lugë kripë
 • 1/2 kub maja e freskët
 • 600 g miell
 • 50 ml vaj
 • 150 g gjalpë, i zbutur
 • barishte, qiqra, majdanoz, borzilok
 • 1 thelpi hudhër
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Shkrinim majanë dhe sheqerin në ujin e vakët.
 2. Lëreni të pushojë për 10 minuta.
 3. Majasë i shtoni miellin dhe kripën dhe e përzieni mirë.
 4. Shtoni vajin dhe vazhdoni zierjen për rreth 5 minuta që të formohet një brumë të lëmuar me maja.
 5. Lyeni me yndyrë një enë qelqi.
 6. Prisni barishtet.
 7. Përziejini me gjalpë të butë.
 8. Rrëzoni me kripë dhe piper.
 9. Lardheni brumin dhe lyeni me gjalpë barishtore.
 10. Prisni brumin ne rripa dhe i palosim si fizarmonikë.
 11. Rripat e palosur vendosim pranë njëri-tjetrit në tepsi të lyer me yndyrë.
 12. Lëreni bukën të vijë në tepsi për 15 minuta.
 13. Pjekim bukën e këputur në furrë të parangrohur. në 180-200°C për rreth 25-30 minuta.

Një e kuqe ose mund të përdoret për mbushjen e bukës së këputur. Mbushja me domate, mocarela dhe borzilok është gjithashtu perfekte për festa!

Vegla

 • tas për përzierje
 • përpunues ushqimi
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • furçë ngjitëse
 • enë qelqi, e madhe