Bukë krokante kungulli me miell integral dhe fara chia

Bukë krokante kungulli me miell integral dhe fara chia

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Pjekja e bukës vetë është shumë e lehtë dhe ia vlen. Buka e kungullit ka shije fantastike. Kjo bukë është e përkryer me supa ose me një të tillë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bukë krokante kungulli me miell integral dhe fara chia
Bukë krokante kungulli me miell integral dhe fara chia

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Pjekja e bukës vetë është shumë e lehtë dhe ia vlen. Buka e kungullit ka shije fantastike. Kjo bukë është e përkryer me supa ose me një të tillë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g kungull
 • 125 ml qumësht, i vakët
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 300 gr miell spelte
 • 200 g miell integral
 • 1 fq. Maja e thatë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë fara chia
 • qumësht, për larje
 • 20 gr fara kungulli, për spërkatje

Udhëzime

 1. Preni kungujt në copa të mesme.
 2. I vendosni copat e kungujve në ujin e vluar në një tenxhere dhe i ziejini në zjarr mesatar derisa të zbuten, rreth 15-18 minuta.
 3. Lërini kungujt të ftohet.
 4. Vendosni perzierja e kungujve ne nje ene per perzierje
 5. Shtoni gjalpin dhe qumeshtin.
 6. Pureni te gjitha deri sa te keni nje pure kungulli.
 7. Shtoni miellin, sheqerin, maja e thate, kripen dhe chia.
 8. Tregojini te gjitha ne nje brum te forte.
 9. Lëreni brumin në një vend të ngrohtë për rreth 30 minuta lëreni.
 10. Vendosni një tepsi me letër furre.
 11. Hiqeni brumin nga tasi dhe gatuajeni një herë.
 12. Vendosni brumin në tepsi. siperfaqesojme me qumesht dhe e sperkasim me farat e kungullit.
 13. Buken e kungullit e bejme ne 180 grade e pjekim per rreth 40 minuta.
 14. E leme buken e kungullit te ftohet dhe e largojme nga forma.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • furçë kuzhine
 • tavë buke